Без дебати парламентарната комисия по бюджет и финанси прие на второ четене бюджета на Националната здравно-осигурителна каса (НЗОК).
От приетите текстове става ясно, че Надзорният съвет на Касата ще може да разпределя резерва на институцията за всякакви дейности, а не само за лекарства и болнична помощ. Това е едно от основните предложения на депутата Даниела Дариткова от ГЕРБ, внесено между първо и второ четене на законопроекта в комисия, което беше подкрепено от депутатите.
Предстои гласуването му и в пленарна зала.
В Бюджета на Касата за догодина се залагат малко над 3,45 млрд. лева приходи и разходи. Плащанията за първична извънболнична помощ се залагат в размер на 200 млн. лева, за специализирана - 211,4 млн. лева, 147 млн. лева са предвидени за дентална помощ, 77,5 млн. лева – за изследвания, почти 799 млн. лева – за лекарства, и почти 1,5 млрд. лева – за болниците.
И през следващата година Здравната каса няма да финансира нови болници и нови дейности в съществуващи болници.
Предвижда се Здравната каса да утвърждава за всяка районна здравна каса брой на медико-диагностичните и медицински дейности, които районните каси ще купуват от изпълнителите им – една от основните промени в Закона за здравното осигуряване, част от реформата на здравния министър в оставка Петър Москов.
Депутатите приеха още минималната застрахователна сума, за която болниците задължително застраховат медицинския персонал, да се определя с наредба на министъра на здравеопазването.
Искането на АБВ в бюджета на НЗОК да се заложат 150 млн. лева повече приходи от здравноосигурителни вноски не беше прието. Лимитите за болниците също остават.
Искането на партията държавата да спре да плаща здравните осигуровки на държавните служители, служителите в съдебната система и в системата за сигурността и разузнаването също не срещна подкрепа.


19-годишен шофьор кара с 300 км/ч в София (ВИДЕО)
Призът „Спортист на Варна“ ще бъде връчен на 16 декември
Никола Цолов стартира от първа редица в Абу Даби
Тъжна вест! Почина поетесата Ружа Велчева
Българската икономика нараства стабилно през третото тримесечие на 2025 г.
Природните бедствия са довели до силен ръст на имуществените застраховки у нас
ЕС търси Меркосур, за да се конкурира със САЩ и Китай, но предлага малко
Турската лира остава стабилна, а икономисти очакват ново понижение на лихвите
Юанът става все по-използван при паричните преводи
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Audi готви още една изненада
Политик предложи премахване на червения светофар и знаците на пътя
Протестите разклащат управлението, но не и твърдите електорати на ГЕРБ и ДПС
Джигитът, карал с 300 км/ч на Околовръстното, е открит в чужбина
ГЕРБ внесе предложението за закриване на комисията "Сорос" в парламента
След Пеевски и Коцев: Максим Генчев проси пари за "Карадажата" и от Мирчев
Два месеца преди игрите: Олимпийският огън беше запален в Рим