Годишният процент на разходите (ГПР) по кредитите за потребление е по-нисък на месечна и годишна база през януари, показват данните на Българската народна банка (БНБ).
Намалението на ГПР, който включва всички разходи при обслужването на заема, в първия месец на 2018 година при кредитите за потребление в левове на месечна база е 0,28 пр. п., а на годишна – с 0,10 пр. п., като към 31 януари е 10,37%, изчислиха в централната банка.
Годишният процент на разходите на потребителските заеми в евро отчита намаление на месечна база с 0,02 до 5,52%. През януари годишният процент на разходите беше по-висок с 1,05 пр. п.
За един месец ГПР по жилищните кредити в левове и в евро поскъпва с 0,03 пр. п. и е съответно – 4,04% и 4,47%. На годишна база обаче и той намалява – с 0,81 пр. п. при заемите в левове и с 0,57% при кредитите, договорени в евро.
Статистиката на БНБ отчита, че новите потребителски заеми за домакинствата, отпуснати в левове, през януари намаляват с 0,75 пр. п. за месец, като средната лихва е 8,10%. На годишна база намалението е с 0,36 пр. п.
Кредити за домакинства
Източник: БНБ
Средната лихва на потребителските кредити, отпуснати в евро, на годишна база се увеличава с 0,22 пр. п. до 5,16%. Година по-рано тя беше по-висока с 0,83 пр. п.
През януари банките са олихвявали жилищните заеми в левове средно с 3,66%, толкова, колкото и през декември, но с 0,71 пр. п. по-високо, отколкото през януари 2017 г.
Средната лихва на кредитите за покупка на жилище в евро намалява и на месечна, и на годишна база, като в края на миналия месец тя е 4,08%. Намалението спрямо декември е 0,02 пр. п., а в сравнение с година по-рано – с 0,57 пр. п. надолу.
Кредити на сектор домакинства (нов бизнес)


Доказано - някои нови коли не изкарват и 100 000 км
Прогноза: Цените на имотите във Варна няма да паднат
16 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
Как реагираха партиите след оставката на президента?
В отлична форма: Путин се потопи в ледени води за Богоявление
Младежи разработват зелени решения за градските горещини
Мерц се стреми да озапти Макрон в реакцията на заплахата от мита на Тръмп
МВФ: AI и търговията са рискове за солидните перспективи за глобален растеж
Раждаемостта в Китай достигна най-ниското си ниво от 1949 г. насам
Румен Радев подава оставка като президент на България
Най-мощният Land Cruiser 300 идва в Европа, но няма да е за всички
Половината коли в България са дизелови
Eто го новото Volvo EX60
Eдин скрит, но съществен недостатък на BMW E60
Porsche 918 Spyder удари рекордна цена на търг
Как забавените доставки от САЩ засягат японските сили за самоотбрана
Как правилно да четем етикетите на храните?
Зоуи Салдана го направи: Вече е най-касовата актриса в света ВИДЕО
Какво ви очаква в любовта тази седмица?