Прекомерният държавен дълг е най-голямата заплаха за благоденствието в Европа, заяви днес германският канцлер Ангела Меркел, призовавайки другите страни от Европейския Съюз (ЕС) да последват примера на Берлин за строги икономии, предаде Ройтерс.
"Мерките за икономии и растежът не са противоположности", каза Меркел пред водещи бизнесмени и политици на тазгодишния Световен икономически форум в швейцарския ски курорт Давос.
"Критикувана бях и ми бе заявено, че Германия трябва да допринесе за растежа, и че ако затягаме финансите, то ще застрашим растежа. Само че ние имаме много интересен пример през последните две години. Орязахме разходите и постигнахме растеж от 3,6% миналата година", заяви Меркел.
Германският канцлер изрази безпокойство заради появилите се вече първи признаци на повторно съживяване на протекционизма след икономическата криза и призова за по-голяма политическа предприемчивост, за да бъде постигнато търговско споразумение тази година, допълвайки, че това би донесло икономически облаги за всички.


УЕФА издига свой кандидат за шеф на ФИФА
Фондация „Стилиян Петров“ ще дари медицинска апаратура на онкологичен център в Бургас
Спипаха варненец с 1,69 промила на АМ "Хемус"
Хванаха за ден 35-ма шофьори с алкохол или наркотици
Кабинетът предлага таван от 20% за увеличението на таксите за платено обучение във вузовете
Шефът на Rakuten Travel Xchange за туризма в Япония
Субран от Allianz се съмнява в европейския AI дивидент
Докога ще продължи ралито при компаниите за чипове? Попитахме експертите
Amundi очаква европейската индустрия да използва AI бума
Goldman очаква йена на 165 за долар до 12 месеца
Американци превърнаха Porsche 911 в офроуд машина
Проучване на пазара разкри 7 от най-здравите дизели в историята
Новата хиперкола на Hennessey получи 2031 к.с. и ръчни скорости
Hyundai и Kia ще зареждат колите си с ДВГ от вятъра
Едно от най-редките Lamborghini Diablo отива на търг
Нито чули, нито видели: Службите у нас нямат информация дали патриарх Кирил е агент на КГБ
Когато спестяването вече не е достатъчно: депозитът или активното управление на капитала?
Калин Стоянов с нови данни към сигнала за „PNR-gate“
АПИ въвежда промени за безопасността на трафика към Гърция