Австрийският канцлер и лидер на социалдемократите Вернер Файман се обяви за въвеждане на данък за богатите с годишен доход от един милион евро нагоре. Целта е последиците от финансовата криза да бъдат разпределени по-справедливо сред населението, предаде Франс прес.
В интервю в популярния всекидневник "Остеррайх" канцлерът предложи също данъчна реформа в полза на средната класа. Според него трябва чувствително да паднат данъците на онези, които печелят между 2000 и 4000 евро.
Изявлението веднага бе коментирано от Михаел Шпинделегер, председател на християндемократическата Австрийска народна партия, вицеканцлер и външен министър в правителството на управляващата широка коалиция. По думите му един данък за богатите е нещо "немислимо".
В Австрия натрупаните състояния не се облагат с данък, посочва АФП.
Многобройни местни организации на Австрийската социалдемократическа партия настояха през последните дни за референдум с оглед въвеждането на данък върху богатствата, пояснява агенцията.
Дискусия в този дух се води от самото начало на световната финансова криза и на кризата с държавните дългове в Европа, по-специално в еврозоната. Във Франция например консервативното правителство намали данъка върху богатството, а после обяви, че ще облага извънредно най-високите доходи.
В рамките на тези дебати мнозина "свръхбогаташи" - по-специално от САЩ и Франция, последваха примера на американския милиардер Уорън Бъфет и заявиха, че биха желали да плащат по-големи данъци, напомня агенцията.
(БТА)


Унгарска боркиня на ЦСКА загина в София
Спартак (Варна) привлече още един португалец
Най-нетърпеливите се регистрираха за маратона Галата – Варна
Осъдиха чужденец за обаждане, че в дискотека във Варна има бомба, след като не го пуснали
Хороскоп за 24 юни 2026
Рискът от „супер“ Ел Ниньо нараства с високите температури в Тихия океан
Срив при бензиновите автомобили: Range Rover се продава на половин цена в Китай
Тръмп изгражда нова стена от мита - кой печели и кой губи?
Акционерите на Tesla залагат, че крайната цел на Мъск е сливане със SpaceX
ЕС задълбочава разследването срещу Meta за пристрастяващи алгоритми
Стар VW Golf стана звезда, след като беше пратен за скрап
Hummer отиде на дъното при пускане на лодка на вода
Nissan спира работа по електрическия Qashqai
BMW 3-Series 2018 срещу Audi A4 2018: Кое е по-надеждно
Китайци направиха най-черната автомобилна боя
Каракачанов: Тръмп се провали в първоначалния си замисъл в Иран
Схема от години: Фалшиви гръцки шофьорски книжки се използват в Кюстендилско