fallback

Сделката за Гърция е постигната, отписва се 50% от дълга към частни кредитори

Банките ще се откажат „доброволно” от над 100 млрд. евро гръцки дълг, новият спасителен пакет ще е 130 млрд. евро

09:31 | 27.10.11 г. 28

Лидерите на еврозоната обявиха, че е постигната сделка с банките-кредитори на Гърция за отписване на 50% от номинала на закупените от тях гръцки държавни облигации. Тази стъпка е част от плана за ограничаване на задлъжнялостта на Гърция, което се приема за важен ход в борбата за стабилизиране на еврото, пише Ройтерс.

В споразумението, подписано след повече от осем часа напрегнати преговори, е заложено „доброволно” отказване на кредиторите от около 100 млрд. евро. По този начин държавният дълг на Гърция ще се свие от 160 на 120 на сто от брутния вътрешен продукт до 2020 година. Еврозоната ще предложи на частния сектор “кредитни подобрения”, наречени още “подсладители”, на стойност 30 млрд. евро. Целта на европейските политици е да накарат частния сектор да отстъпи и преговорите по пакета да приключат бързо. Така втората спасителна програма за Гърция ще бъде готова дори преди 2012 г., потвърди и председателят на Европейската комисия Жозе Маноел Барозу.

Според различни източници стойността на новия спасителен пакет ще бъде 130 млрд. евро.

“Срещата на върха ни позволи да се споразумеем за един глобален отговор, амбициозен отговор на кризата, която се разпростира из еврозоната”, коментира президентът на Франция Никола Саркози пред репортери след края на срещата.

Освен сделката за Гърция, европейските лидери се споразумяха още да увеличат Европейския фонд за финансова стабилност. Той вече беше използван за подпомагане на Ирландия, Португалия и Гърция и разполагаше с около 290 млрд. евро. След увеличението стойността му ще достигне около 1 трлн. евро. Европейските лидери се надяват, че това ще бъде достатъчно да подкрепи държави като Италия и Испания при нужда.

Фондът ще предлага гаранции на инвеститорите в дългови книжа на държави от еврозоната. Увеличението му ще се случи и чрез специален инвестиционен механизъм, в който ще бъдат привлечени и развиващи се икономики, като Бразилия и Китай. Ще се ползват комбинирани методи, което значително ще повиши гъвкавостта на спасителния фонд, смятат водещите европейски политици.

Лидерите на страните от Европейския съюз и еврозоната се надяват още споразумението да бъде съпроводено с единство по въпроса за рекапитализацията на банките с допълнителни 106 млрд. евро. Решението за увеличаването на спасителния фонд за еврото обаче няма да бъдe взетo преди ноември.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 12:32 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още