Унгария ще предприеме допълнителни мерки за справянето с хроничния прекомерен дефицит, след като в продължение на няколко години не изпълняваше поставените от европейските власти фискални цели.
Заради неизпълнението на фискалните изисквания вчера Европейската комисия (ЕК) предложи да бъде блокирано изплащането на над 495 млн. евро от кохезионния фонд за Унгария, припомня Ройтерс. Еврокомисарят за регионалното развитие Йоханес Хан заяви по-късно, че е бил обмислян и вариант за спирането на всички евросредства за страната.
Очаква се за 2011 г. Унгария да реализира бюджетен излишък след непопулярните мерки, които правителството на страната взе, сред които повторна национализация на пенсионната система и налагането на най-високия в Европа данък за финансовия сектор.
Въпреки това Еврокомисията не остана удовлетворена с мотива, че това са еднократни мерки. От Брюксел даже прогнозираха догодина отново да се отвори дупка в хазната на Унгария в размер на 3,25% от брутния вътрешен продукт (БВП).
Правителството в Будапеща вече обеща да свие бюджетния дефицит до 2,5% през тази година. Ако това се случи, дефицитът на Унгария ще бъде най-ниският откакто страната беше приета за член на ЕС.
Още вчера се появиха информации, че премиерът на Унгария Виктор Орбан ще ореже публичните разходи за лекарства, транспорт и някои други харчове. До петък министрите от кабинета трябва да направят своите предложения за редуциране на разходите.
Пълният размер на съкращенията обаче все още не е ясен. Анализатори на Erste Bank в Будапеща изчисляват, че е необходимо съкращаването на публичните разходи с 200 млрд. форинта (924 млн. долара), което се равнява на 0,7% от БВП на страната.
Експерти са категорични, че правителството на Унгария вече е взело предупрежденията на европейските власти за фискалната дисциплина изключително сериозно. Спирането на част от евросредствата за страната в условията на криза и икономическа стагнация е тежък удар за Будапеща и би довело до сериозно оскъпяване на заемните средства за Унгария.
Вчера правителството официално оспори предложението на ЕК за блокирането на плащанията. Според властите в Будапеща то е юридически оспоримо и противоречи на духа на основополагащите текстове, тъй като санкционира предстоящо хипотетично събитие.
Малко след обявяването на предложението на ЕК за икономическите санкции за Унгария обаче се появиха информации, че Испания смята да поиска от Брюксел разрешение бюджетният й дефицит да надхвърли 5 на сто от БВП през настоящата година.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО
Как да общуваме ефективно с партньора?
Провежда се спасителна операция край Ахтопол заради кораба Kairos
Новата реалност: Битка на дронове за небето над Украйна