fallback

ЕЦБ може да проведе трети аукцион за дългосрочно финансиране

Опасенията за стабилността на еврозоната се запазват, коментира анализатор

12:38 | 01.03.12 г. 6

Европейската централна банка може да насрочи трети неограничен аукцион за 3-годишно кредитиране на банките от еврозоната при лихва от 1%, след като на предишните 2 бяха отпуснати над 1 трлн. евро, смятат анализатори, анкетирани от РИА Новости.

Първият етап от операцията по дългосрочното финансиране на банките бе проведен на 21 декември и тогава те взеха заеми на обща стойност 489 млрд. евро, а при втория вчера – 529,5 млрд. евро.

Редица експерти смятат, че предложението е твърде изгодно, за да бъде пропуснато, а част от тях са убедени, че голяма част от банките са участвали във втория аукцион с цел да привлекат евтина ликвидност, с която да се подсигурят срещу евентуални непредвидени събития.

„Докато средствата на ЕЦБ се възприемат като отчаян опит да бъде предотвратен крах на европейската икономика, заливайки банковата система с ликвидност, регулаторът ще ѝ осигури по-голяма устойчивост и имунитет към нови финансови трусове ... В крайна сметка излиза, че в момента в еврозоната само ЕЦБ предприема активни и резултатни стъпки – останалите мерки, предвидени от Европейския съюз, са насочени към по-дългосрочна перспектива“, смята анализаторът в Инвесткафе Анна Бодрова.

Анализаторът в ING Петер Ван ден Хот смята, че с 3-годишното кредитиране ЕЦБ преследва 2 цели. „Първата е да възстанови стабилността в банковата система, главно в периферните държави. Втората е да помогне на банките в еврозоната да рефинансират своите облигации“, които според него до 2013 г. са на стойност 440 млрд. евро.

След втория аукцион вчера балансът на евросистемата (ЕЦБ плюс централните банки на държавите от еврозоната) нарасна с 313 млрд. евро, като чистото вливане на ликвидност в банковата система е 193 млрд. евро, изчисляват анализатори на Credit Suisse.

„Но освен това ЕЦБ искаше да подкрепи пазара на държавни облигации в слабите държави от еврозоната чрез банките, тъй като самата тя не се стреми да увеличава риска по такива облигации“, добави Ван ден Хот.

Според него голяма част от търсенето на втория аукцион е било проявено от банките от държавите в периферията на еврозоната, основно Италия и Испания, за които продължава да е изгодно с получените заеми от ЕЦБ да закупуват 3-годишни облигации на своите страни и просто да прибират разликата в процентите. За страните, които нямат проблеми с ликвидността, тази операция няма смисъл, тъй като там доходността по облигациите е под 1% годишно.

Освен това стабилните банки от държавите в ядрото на еврозоната не се стремят да поемат в балансите си риска на периферията, отбелязват анализаторите.

За Ван ден Хот положението с ликвидността в банковата система се подобрява, което се доказва с непрекъснатия сериозен спад на междубанковия лихвен процент EURIBOR от 20 декември 2011 г. досега.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 16:31 | 10.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още