Настояването за обезценяване на еврото от френския министър-председател Мануел Валс среща значителна съпротива от германската централна банка.
Без еврото Франция ще има по-добра икономика. Това опростено изказване на френския премиер Валс предизква рязка реакция в германската централна банка. „Активната парична политика" на Валс е реликва от минали времена, заяви представител на банката.
„Ние следим с тревога как френската политика пропада обратно в манталитета на 70-те години, много преди франкът да бъде стабилна валута", казва представител на Bundesbank пред германския вестник Bild. Заради предстоящото заседание на Съвета на Европейската централна банка през тази седмица обаче представителите на Буденсбанк не са пожелали да бъдат цитирани по име, според вестника.
Валс неколкократно нарече силното евро „спирачка за френската икономика“. Преди една седмица той се застъпи в писмо до социалистически депутати за "по-активна парична политика", за да се стимулира така растежа на икономиката.
На среща на младите социалисти в Париж през уикенда Валс също обяви, че еврото в момента е твърде силно. „Имаме нужда от сериозна промяна, която да направи нашата парична политика мощен инструмент за растеж и работни места, инструмент, който да служи на хората". По този повод след изборите за Европейски парламент на 25 май президентът Франсоа Оланд щял да постави началото на поредица от инициативи.


Йотова: Бъдещето на младите хора зависи от нашата отговорност към тях
Ето къде няма вода във Варна днес
Властите апелират за висока бдителност заради повишения риск от горски пожари
Радев: Правителството ни прие първи стъпки по проблема с младежката престъпност
Педиатър: Най-голямата грешка е да изведем децата в жегите на площадки, където има пластмасови уреди
Трафикът по река Рейн на практика е спрян заради рекордната суша
Римейк на Тито: Вучич показа, че може да има добри връзки и с Киев, и с Москва
Запазване на напрежението в Близкия изток ще оскъпи петрола с още 10-15 долара
Бюджетният дефицит на Русия скочи рязко въпреки печалбите покрай войната в Иран
Spotify иска от изпълнителите да разкрият дали са хора или изкуствен интелект
Производител на трактори постави рекорд за скорост
Skoda остави Octavia без ръчни скорости на основен пазар
Toyota призна: Не можем да се сравняваме по цени с китайците
Реглажът на преден и заден мост – малка настройка с голямо значение за безопасността
Как да върнете изгубената динамика на двигателя без сервиз
Бойко Ноев за "ЕМКО": Атака срещу оръжейната индустрия на България
Затварят плаж в Свети Влас заради замърсена вода
Европа гледа днес рядко пълно слънчево затъмнение
На четири инстанции – бивш военен е осъден за ръждясването на двигател на Урал-375Д
Петър Дочев и фигуристката Александра Фейгин опасно близки
преди 12 години Да кажем, че това което казваш има принципно основание, обаче да видим един такъв аспект от реалната обстановка и процеси : Как ще се отрази на френската (европейската) икономика, ако японците купуват японски ДЦК , т.е. държавата им емитира дълг и през бюджетните разходи задвижва местната икономика, а допълнителната парична маса (появила се следствие емисията на дълг) отслабва йената и дава конкурентно предимство на японския износ ? Света е малко по-сложен този принцип за чергата... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 12 години Да обзценим еврото, да засилим икономиката. Иска и той на труда лекото, на хляба мекото. Валс, валс , последен валс за Манюел Валс. Абе човече, премиер си може ли такива глупости, за цял един живот, не научи ли, че всеки трябва да се простира според чергата си. отговор Сигнализирай за неуместен коментар