От днес в Кипър влиза в сила постановление на Министерството на финансите, с което банките на острова вече работят без по-голямата част от ограничения, наложени през март 2013 година. Облекчването на рестриктивни мерки за контрол върху банковите операции се оценява като важна стъпка за финансова стабилизация на страната, предаде БНР.
Запазва се обаче забраната за откриване на нови сметки в кредитните институции на острова. В сила остават и ограниченията по отношение на парични преводи от Кипър в чужбина. Все още е забранено и да се изнасят повече от 3 хил. евро в брой при излизане от страната.
Отпадат обаче ограниченията за осребряване на чекове, таванът за междубанкови преводи и плащания без съпровождащи документи и разрешение от Централната банка. Досега те бяха ограничени до 50 хил. евро на месец за физически лица и 200 хил. евро на месец за юридически лица.
Новите разпоредби не засягат сделките зад граница.
Премахването на ограниченията по отношение на банковите операции вътре в Кипър бе направено в съответствие с приетата “пътна карта” за облекченията, договорена през август 2013 година. Строгите мерки за капиталов контрол и ограниченията върху банките бяха наложени през март миналата година и бяха едно от условията за получаването от Кипър на спасителния заем от 10 млрд. евро от Тройката международни кредитори (Европейската централна банка, Международния валутен борд и Европейската комисия).
Ограниченията за банковия сектор бяха направени след решение на Еврогрупата за намаляването на негарантираните банкови депозити като част от антикризисната програма за стабилизиране на финансовата система на Кипър. Ограниченията влязоха в сила при отварянето на кипърските банки след двуседмичното им принудително затваряне през март миналата година.
Рестриктивните мерки върху банковите операции целяха да се предотврати масово изтегляне на средства и паника на финансовия пазар.
През последвалата една година ограниченията бяха постепенно смекчавани.


Корабът „Храбри" е на тестови ходови изпитания във Варненския залив и Черно море
Обявиха конкурс за директор на общинското предприятие ТАСРУД във Варна
Спецов: Няма риск от недостиг на нефт за България“
Без синя зона на 17 май заради Маратон-Варна
Заради авария кв. "Левски" във Варна е без вода от сутринта
Китайците посрещнаха Тръмп с AI колажи и надежда за сътрудничество
Кризата в Ормузкия проток може да върне китайския внос на американски LNG
Петролът стабилен при срещата между Тръмп и Си и напрежението с Иран
София става столица на науките за дълголетие през октомври
Си Дзинпин изтъкна Тайван като основен въпрос на срещата с Тръмп
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Трик с пластилин почиства боята перфектно
Volkswagen отново отложи електрическия Golf
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
Балетното събитие на сезона: "Лебедово езеро" с Анна Циганкова, Гиорги Поцхишвили и Михаела Филева в НДК
ИПБ алармира за саботаж за милиони в МРРБ: Изчезнаха заданията за ремонти на пътищата
Слави Трифонов окончателно загуби делото срещу Кирил Петков за 50 000 лв.
Прекратиха пълномощията на трима депутати от "Прогресивна България"
Добри са условията за туризъм в планините