Великобритания трябва да започне да вдига лихвите по-рано, ако иска да избегне рязко и болезнено повишаване в бъдеще, предупреди външният член на Комитета по паричната политика на Английската централна банка (АЦБ) Мартин Уийл, цитиран от Financial Times.
Според Уийл постепенното повишаване на лихвените проценти от страна на АЦБ трябва да бъде в рамките на 25 базисни пункта, докато инвеститорите залагат на 1,8 процентни пункта за три години. Дори такова увеличение обаче ще вдигне разходите по заемите с до 1 процентен пункт на година – по-бързо, отколкото очакват пазарите, смята той.
Вдигането на лихвите ще бъде „постепенно и ограничено“ и ще се случи, когато икономиката се възстанови достатъчно и създаде нуждата от него, заяви неколкократно централната банка. Ако АЦБ обаче иска повишаването да бъде постепенно, то тя не трябва да чака прекалено дълго преди да го започне, отбеляза Уийл.
„Ако искаме да започнем с бебешки стъпки, трябва да започнем по-скоро“, коментира той. „Въпросът е колко близко сме до това „скоро“? Разбира се, няма как да сме напълно сигурни, но във всеки случай икономиката постигна доста бърз растеж на търсенето“, коментира той.
АЦБ ще бъде първата банка, която ще започне да вдига лихвените равнища, след като ги държи на равнище от 0,5% от 2009 г. насам, смятат мнозина икономисти. Мнението на Уийл пък е от съществено значение, тъй като се очаква той да бъде първият, който да гласува за увеличението.
„Можем да почакаме още малко. Не съм сигурен колко време ще продължи това „още малко“, но в момента смятам, че не е наложително да се действа“, казва икономистът.
Инвеститорите бяха изненадани от протокола на последната среща на Комитета по паричната политика, от който стана ясно, че някои от деветимата членове на органа намират решението за поддържането на лихвите на текущите им нива за „все по-балансирано“. Уийл потвърди, че е част от тази група.
„С нарастването на използвания икономическия потенциал трябва да се претеглят рисковете от това да се чака прекалено дълго и от това да се действа прекалено рано. И двата варианта крият опасности и „по-балансираното решение“ означава да се изследват по-обстойно тези рискове и да се балансира между тях“, обясни Уийл.


Над 50 000 бебета са се родили у нас през 2025 г.
Асен Личев: Европа пресъхва, а чиновниците още пишат доклади
България е на опашката в ЕС по брой коли, но начело на класацията по най-стари автомобили
Близо 900 000 са младежите в България, една трета от тях работят
Изкуственият интелект тласка енергийния сектор към нова вълна от сделки
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 1
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 3
Хедър Конли: Тръмп няма много варианти в Иран - Част 2
Уенди Шърман: Иран може да контролира Ормузкия проток завинаги
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Епидемията от ебола в ДР Конго може да стане най-смъртоносната в историята
Лицензът за дружествата на "Лукойл" у нас е удължен до 29 октомври
22-годишна жена загина при катастрофа на Околовръстния път в София
"Справедливата цена" се връща на дневен ред, но кой ще пази потребителите?