Побеждавайки или претърпявайки поражение в референдума на Острова, шотландското желание за независимост вече повлия върху голяма част от Европа, особено в районите с организирани сепаратистки движения, като например Каталуния и Фландрия.
Да останем или да се отделим?
Докато светът изчаква окончателния резултат от референдума за бъдещето на британския Север, редица европейски региони наблюдават отблизо ситуацията около политическото бъдеще на Глазгоу.
Ако Шотландия избере независимостта, много региони с високо организирани сепаратистки движения, като Каталуния в Испания и Фландрия в Белгия, ще бъдат стимулирани да вложат повече усилия в своята собствена борба за автономия. Други, където стремежът за независимост е избледнял след поколения на неудовлетвореност, като Бретон във Франция или Падания в северната част на Италия, също могат да прегърнат отново идеята, пише в свой анализ The Daily Beast.
Дори обаче Шотландия да избере да остане част от Обединеното кралство, горепосочените региони ще наблюдават много внимателно събитията, за да видят какви ползи ще извлекат в крайна сметка шотландците от стремежа си да бъдат независими.
Ето някои от най-активните сепаратистки движения на Стария континент:
Каталония


Varna Channel Cup 2026 събира ветроходния елит във Варна
Марио Смърков встъпи в длъжност като областен управител на Варна
Марсилската треска е характерна за Черноморието и Южна България
Варна става столица на акустичния рок
40-годишен баща на две деца загина в катастрофа край Баня
Cisco се радва на нови върхове
Honda обяви изненадващо силна прогноза за печалбата
Уайн: Тръмп малко се интересува от сигурността на Тайван
Уайн: Войната в Иран даде на Си Дзинпин неподозирани лостове
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Subaru отива на съд заради фабричен дефект
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Ескалация във въздуха: Китай разполага J-20A край Тайван
Postbank задава посоката на модерното банкиране с Postbank Next
Жандармерията ще дава наряди на летището във Варна
Областният управител на Сливен е с отнета заради алкохол книжка в Германия
преди 11 години Най-много се следи темата в Чечня и Дагестан, ако тази азиатска държава Русия може да мине за европейска.Тези са следващите, но вече реално отцепили се от империята. отговор Сигнализирай за неуместен коментар