fallback

Китайските инвестиции наводниха Европа в най-тежките дни на дълговата криза

За две години капиталите от азиатската страна към едни от най-пострадалите държави от периферията на еврозоната скачат над четири пъти

15:34 | 07.10.14 г. 2
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Докато инвеститорите избягваха Европа в най-тежките дни на дълговата криза, китайските компании се придвижиха в противоположната посока и навлязоха в региона. Огромни парични потоци се стекоха от Китай към едни от най-пострадалите държави от периферията на еврозоната, отбелязва в свой анализ Financial Times.

През 2010 г. китайските преки инвестиции в страните членки на Европейския съюз (ЕС) бяха само 6,1 млрд. евро – по-малко от тези, които азиатската страна имаше в Индия, Исландия и Нигерия. До края на 2012 г. китайските инвестиции нараснаха над четири пъти до близо 27 млрд. евро, сочат данни на Deutsche Bank.

Очакванията са, че вложенията на азиатската страна в Европа ще растат постоянно през следващото десетилетие. Според анализаторите явлението се дължи най-вече на трансформацията на модела на китайските инвестиции зад граница.

Британското издание проследява следите на китайските инвестиции, миграцията и амбициите на Поднебесната империя на Стария континент. Редица доклади, публикувани от Пекин през Милано, Мадрид, Лисабон чак до Атина, разкриват мащаба на китайската експанзия в Европа, притока на инвестиции и стратегиите на китайските инвеститори и мигранти, обхванати от националното желание, събудено през 1999 г., а именно – да открият нови пазари и да увеличат икономическата мощ на Китай.

Нахлуването обаче не протече съвсем гладко. Китайските инвеститори се изправят пред различията в бизнес културата на Азия и Европа, когато се опитват да правят бизнес или да купуват компании на континента, пише още FT.

Проучване на Търговската палата на ЕС в Китай показва, че китайските фирми посочват трудовото законодателство, разходите за човешки ресурси, правилата за имиграция и „културните различия в управленския подход“ като най-големите предизвикателства.

Въпреки това препятствията, пред които са изправени китайските компании, не подкопават доверието им към Европа дори и във времена на смут. 97% от запитаните китайски фирми посочват, че възнамеряват да увеличат инвестициите си на Стария континент.

Общата сума на китайските инвестиции в Европа до известна степен спада от пиковите 2011 и 2012 г., но анализаторите виждат нови сделки на хоризонта и сигнали, че инвестициите ще се покачват значително през това десетилетие.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 08:44 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още