IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Какво всъщност значи сделката за Гърция?

Шансовете за евентуален Grexit са по-високи след срещата през уикенда, твърди експерт

08:20 | 17.07.15 г. 28
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Всички видяхме новината от понеделник, че има сделка с Гърция, нали? Е, сделка всъщност няма. Има поредица от наказателни и унизителни условия от страна на кредиторите, които гръцкият парламент прие в сряда, коментира за POLITICO главният икономист и управляващ директор на Manulife Мегън Грийн.

Гърция ще договори нова сделка за спасителен заем, едва след като бъдат изпълнени исканията на кредиторите. Тази сделка вероятно ще бъде провал както по политически, така и по икономически причини. Така че макар непосредственият риск от Grexit да е по-малък след срещата на европейските лидери в Брюксел през уикенда, той е съществено по-висок в дългосрочен план. 

В преговорите, продължили цяла нощ, липсва каквото и да е реално съгласие и от двете страни на масата.

Кредиторите от години говорят за необходимостта Гърция да поеме „собствеността на програмата“, за да може тя да успее. Това никога не е важало повече от сега.

Всяка договорена сделка за Гърция ще включва толкова мащабна фискална корекция, че страната вероятно ще изпадне в рецесия поне за следващите две години. Ще бъде изключително трудно за гръцкия народ да приеме такава корекция след пет години на икономическа депресия. Лекарството ще бъде особено горчиво за гърците, имайки предвид, че мнозинството отхвърли подобни строги мерки на референдума само преди седмица.

Волфганг Мюнхау, колумнист в The Financial Times, обобщава много добре ситуацията, питайки: „Наистина ли мислите, че една програма за икономически реформи, за която правителството няма политически мандат и която очевидно бе отхвърлена на референдума, наложена чрез чисто политическо изнудване, евентуално може да сработи?“.

Истинско съгласие по сделка няма и от германска страна. Финансовият министър Волфганг Шойбле отиде на срещата на министрите от еврозоната през уикенда с предложение за тайм-аут на Гърция. Това предложение беше включено в заключенията на еврогрупата, макар и в скоби, защото не всяка страна може да подкрепи подобен подход. По-късно от думите на италианския финансов министър Пиер Карло Падоан стана ясно, че девет други страни от еврозоната са застанали в подкрепа на германското положение.

Дори използваният език, тайм-аут, е унизителен, сякаш Гърция е четиригодишно дете, което ще бъде наказано за няколко години, ако не се държи както трябва. На срещите на лидерите в неделя германският канцлер Ангела Меркел и гръцкият министър-председател Алексис Ципрас заключиха, че излизане на Гърция от еврозоната е реалистична опция. Това не вдъхна увереност, че германският канцлер е ангажиран с поддържането на еврозоната цяла.

Друго съображение е имплозията на гръцката политическа сцена през последните няколко години. Дясноцентристката партия Нова демокрация и социалистическата партия Пасок бяха победени на изборите през януари, наказани от избирателите заради сключването на първите два спасителни заема. Гръцкият народ даде на СИРИЗА мандат да премахне строгите икономии и да се застъпи за гръцкото достойнство.

През последните няколко дни министър-председателят Ципрас трябваше да наруши всяко свое обещание към избирателите. Сегашното правителство ще се бори да оцелее през тази седмица. Беше сигурно и предварително, че няма да може да прокара в парламента исканията на кредиторите без подкрепата на опозиционните партии. Така и стана. Коалицията на националното единство, водена от Ципрас, вероятно ще обяви нови избори през есента до края на седмицата. Политическата нестабилност ще застане на пътя на прилагането на изключително непопулярни и трудни мерки.

Дори ако има реално съгласие по сделката от страна и на Гърция, и на кредиторите ѝ, а гръцкото правителство прие исканите реформи, ще бъде много трудно да се види как правителство, дошло на власт с обещания за прекратяване на строгите мерки, ще свърши по-добра работа при прилагането им от предишните правителства, които бяха по-податливи на това.

Отвъд този общ скептицизъм има още две основни опасения.

Първо, за да постигне първичния си целеви излишък, Гърция трябва да увеличи данъчните си приходи. Вярно е, че през 2010 г. много гърци избегнаха данъците, затова имаше надежда, че събирането им ще бъде подобрено сравнително лесно, улавяйки повече граждани в мрежата. След като загуби една четвърт от икономиката си през последните пет години обаче, страната вече е поела по кривата на Лафер (зависимостта между увеличаването на данъчната тежест и сумата на данъчните постъпления) и повишаването на данъците ще бъде контрапродуктивно за събираемостта.

Въпросът вече не е, че гърците няма да платят данъците си, а че те не могат да ги платят. Данъчните приходи се отчитат своевременно в Гърция, затова ще знаем сравнително бързо дали рационализирането на системата на ДДС и разширяването на данъчната база има някакъв положителен ефект върху гръцките данъчни приходи.

Второ, част от средствата по третия спасителен заем трябва да дойдат от фонд за 50 млрд. евро, финансиран от продажбата на гръцки активи. Европейският механизъм за стабилност (ЕМС), спасителният фонд на еврозоната, ще рекапитализира банките, ако липсва навременно финансиране, а вероятно точно така и ще се случи. И все пак има възможност приватизационният фонд да не събере сумата, която трябва да бъде върната на ЕМС и на теория гръцкото правителство ще трябва да направи това.

Приватизацията беше особено трънлив въпрос за гръцкото правителство. През последните няколко години сегашният приватизационен фонд смени толкова управители, колкото и сделки реално направи. Дори ако Гърция успее да приватизира всички активи, включени във фонда, приходите сигурно ще са под поставените цели предвид вероятността от незабавни продажби.

Гръцкото правителство бе лошо изиграно в Брюксел през уикенда. Дори ако Гърция избегне политически колапс през седмицата и подпише трети спасителен заем с кредиторите, малко вероятно е да се постигне нещо различно от това, което се случи с предишните две програми – провал. Тонът и съдържанието на преговорите през уикенда предполагат, че поредните безсънни срещи в Брюксел са само въпрос на месеци, но тогава доверието и от двете страни вероятно ще бъде още по-малко отколкото е в момента.

Всичко за дълговете на Гърция четете тук!

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:36 | 10.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 0 rate down comment 8
dr.5rov
преди 8 години
По хода на твоите мисли мога да добавя и друго - Извън ЕЗ, Гърция може би ще трябва да бъде спасявана от всички. (къде е юристката да ни обяси). Тогава няма да платим 20 милиона както ни убеждават, а може би милиарди.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 8 rate down comment 3
Mesoiadess
преди 8 години
Сега Варуфакис ще се върне , за да унищожи всички договори . Даже кампанията ще започне преди да са подписани .
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 3 rate down comment 0
tonino
преди 8 години
Неведоми са пътищата европейски !:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 28 rate down comment 4
Бате Пешо
преди 8 години
Американците са просто едни селски тарикати.Вместо да искат опрощаване на гръцкия дълг от Германия и Франция да вземат те да платят задълженията на Гърция и след това да опростят парите.Тия *** така се изгавриха с нас с Иракският дълг.Вместо три милиарда получихме триста милиона и айде чао.Иначе ние требе си плащаме кат попове.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 6 rate down comment 1
deant
преди 8 години
как така not allowed inside it след като преди 4 години точно това направиха?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 11 rate down comment 0
tonino
преди 8 години
Това,което искат и американците и МВФ е невъзможно да се направи докато Гърция е в Еврозоната.......Затова Шойбле настоява за временен Grexit !В противен случай отново ще трябва да се пренаписват правилата.....:))))"He and many others believe Greek debt is unsustainable and that a debt write-off - a "haircut" - would make more sense outside the euro as it is not allowed inside it."
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 1
tonino
преди 8 години
"Всички видяхме новината от понеделник, че има сделка с Гърция, нали? Е, сделка всъщност няма."То няма и да има реална сделка......Просто си е поредното печелене на време от гръцка страна......Датата 20/07 наближава със страшна сила и гърците трябваше да покажат,ако не друго,то поне "желание"....:))))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 19 rate down comment 2
dr.5rov
преди 8 години
Авторът е прав в разсъжденията си, но не отчита три фактора:Американците на няколко пъти поискаха сделка с "опрощаване" на дълга.Облекчаване на дълга поискаха и от МВФ и то на два пъти с два доклада, които бяха като нож в гърба на останалите страни от ЕЗ.Накрая и ЕЦБ заговори за облекчаване. Така ще предстоящите реговори ще се сведат до това как и колко да се облекчи дългът на Гърция. Просто гърците ще продължат да ни работят докато не им намерим цаката как да ги спрем и поставим на мястото им.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още