Салах Абдеслам, единственият оцелял от джихадистите, извършили атентатите в Париж на 13 ноември 2015 г., беше обвинен от френски съдия в принадлежност към терористична организация, убийство с цел тероризъм, отвличане и притежание на оръжия и експлозиви, предават Франс прес и Ройтерс, цитирани от БТА.
Французинът от марокански произход е пратен в предварителен арест в единична килия в затвора на община Фльори-Мерожис близо до Париж и ще бъде разпитан по делото на 20 май.
Абдеслам беше заловен в Брюксел на 18 март и екстрадиран във Франция по-рано днес, припомня Ройтерс.
Смята се, че Абдеслам е свързан и с атентатите в Брюксел от миналия месец. Той беше издирван с европейска заповед за арест, което доведе и до опростяване на процедурите за екстрадиция между Франция и Белгия.
Салах Абдеслам е пристигнал на френска територия тази сутрин малко след 9 ч местно време, съобщават от белгийската прокуратура. Не се уточнява как той е предаден на френските власти заради високата степен на сигурност.
Салах Абдеслам е на 26 години, френски гражданин от марокански произход, който живее в Белгия. Той беше обект на издирване в продължение на 4 месеца преди да бъде арестуван в квартал Моленбек в Брюксел на 18 март.
Френски и белгийски следователи са открили доказателства, които предполагат, че той е имал дейно участие в подготовката на атаките в Париж. Точната му роля в нощта на атентатите обаче все още не е известна. Той е заподозрян, че е бил шофьор на атентаторите самоубийци, които се взривиха в района на националния стадион на Франция. Смята се, че намерената жилетка с експлозиви в близост до стадиона, е принадлежала на Абдеслам.


Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Черно море Тича осигури транспорт за феновете си за третия двубой с Балкан в Шумен
Бруно Газани се изправя срещу Айсам Чадид в първия етап на SENSHI Grand Prix
Хороскоп за 14 май 2026
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Оли Рен: Данните показват първи признаци на стагфлационен шок в еврозоната
Скъпият петрол повишава инфлационния натиск в Китай
Fibank осъществи рекордни международни емисии за българска банка за €310 млн.
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
Шампионът от Формула 1 Макс Верстапен показа дъщеря си Лили
Шефът на Palantir: Подкрепата ми за Украйна ме е превърнала в мишена за Кремъл
Бебе в средата на 40-те: Сиена Милър роди третото си дете
Руски войници се предават пред украински бойни роботи
При гръцката криза: Предложили да бъде продаден Акрополът
преди 10 години Явно тоя *** ше е френският Ли Харви Осуалд. отговор Сигнализирай за неуместен коментар