Австрийският банков концерн Raiffeisen Bank International отчете печалба преди данъци от 229 млн. евро, което представлява ръст от 22% на годишна база, обявиха от банката в отчета си за първото тримесечие на 2016 г.
Печалбата след данъци се увеличава с 38% спрямо същия период на миналата година и достига 138 млн. евро, а консолидираната печалба нараства с 37% до 114 млн. евро.
Нетният лихвен доход намалява с 12, 5% на годишна база до 718 млн. евро спрямо 820 млн. евро през първо тримесечие на 2015 г. От институцията обясняват това със средата на ниски лихви и голямата ликвидност на много от пазарите на групата. Спад на база на обемите в централата и в Азия също допринасят за по-ниския нетен лихвен доход, посочват от банката.
Оперативните приходи отбелязват спад от 1,2% до 1,104 млрд. евро спрямо 1,118 млрд. евро. година по-рано.
Общите административни разходи нарастват с 3,9% до 718 млн. евро спрямо 691 млн. евро през първите три месеца на 2015 г. Съотношението разходи/приходи се увеличи с 3,2 процентни пункта и възлезе на 65% не на последно място и поради по-ниския нетен лихвен доход.
От банката отчитат крехко намаляване на необслужваните кредити с 0,5 процентни пункта до 11,4% в сравнение с 2015 г.
Към 31 март 2016 г. броят на акциите на компанията бе 292,98 млн. спрямо 292, 98 млн. през предходната година. Печалбата на акция възлезе на 0,39 евро, което е ръст от 36,8% спрямо 0,29 евро през първо тримесечие на 2015 г.
Междувременно след месеци на спекулции австрийската Raiffeisen Bank International и нейната непублична компания – майка Raiffeisen Zentralbank обявиха готовност да обсъдят възможно сливане с цел да укрепят капиталовите резерви и да подобрят ефективността.
В изявление от банката обявиха, че целта пред консолидацията на бизнеса ще бъде опростяване на корпоративната структура.
Въпреки това оценката трябва да бъде направена в рамките на следващите шест месеца, което означава, че решението за сливане може да стане факт до края на годината.


Срещата с Тръмп даде на Си Дзинпин нещо, за което отдавна копнееше
Министър Ивкова: Онкологичният скрининг, като метод за вторична профилактика, е сред приоритетите ми
Ще поскъпнат ли самолетните билети в Европа заради кризата в Иран?
ЕС активно ще следи разпространението на хантавируса
Кой избива делфините в Черно море?
Квантови сензори в Космоса ще са следващата революция в прогнозата за времето
В. Панев: Инфлацията може да се овладее с намаляване на паричното предлагане
Корейският фондов пазар е в плен на спекулативна мания
Лагард: Намираме се в повратен момент за реформирането на ЕС
Завръщането на Тръмп води до отлив на $3 млрд. китайски инвестиции във ВЕИ
Renault иска 10 години без нови правила за достъпните коли
Honda показа два нови хибридни модела
Мотоциклет с V8 двигател от Ferrari беше продаден за 500 000 долара
Китай изгражда най-големия зимен полигон за електромобили
Обслужване на AMG One с пробег 185 км излезе колкото нов SUV
Николай Кокинов с оценка: ВСС е развял белия флаг
Мартин Димитров, ДБ: Проблем с растящите цени има
Кайли Дженър не искала да е с Тимъти Шаламе на "Мет Гала" заради проклятие
С колко ракети остана Иран?
Велислав Величков: Няма “наше” или “ваше” НС, то е на всички граждани