Гуверньорът на централната банка на Англия Марк Карни защити решението си да се намеси в дебата по членството на Великобритания в Европейския съюз, съобщава ВВС.
Преди дни Карни предупреди, че британски вот за излизане от съюза може да доведе до рецесия, предизвиквайки по този начин призиви за оставката му.
Той обаче заяви, че е независим спрямо политиката и не е правил намеци как хората трябва да гласуват.
Карни коментира, че ролята на банката е да „идентифицира рисковете, а не да стиска палци и да се надява рисковете да си заминат“.
Гласоподавателите ще решат дали искат страната да остане или не в Европейския съюз на референдум на 23 юни.
Карни допълни, че коментарите му за възможна рецесия от преди три години са били „директни и прозрачни“ спрямо британския народ.
Карни отхвърли предложенията, че е нарушил мандата за безпристрастност на банката и отрече обвиненията, че коментарите му са подчертали единствено минусите от напускане на ЕС.
Той отхвърли и предложенията, че е надхвърлил мандата си с изявленията си по членството в ЕС.
„Абсолютно не“, заяви гуверньорът, банката „не трябва да се поддава на политически натиск от която и да е страна“.
Последният протокол от Комисията за парична политика на банката сочи, че вот за напускане може да доведе до спад на растежа и на лирата, както и да ръст на безработицата.
Повече по темата можете да научите от видеото на Bloomberg TV Bulgaria


Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Меси донесе победата на Локо (Сф) над Ботев (Пд) в драматичен мач с пет гола
Задействаха BG-ALERT в Бургаско, две реки преляха
Седмичен хороскоп 8 - 14 декември 2025
Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Зеленски: Русия падна ниско, атакува цивилни обекти в деня на Свети Николай
Новата стратегия за национална сигурност на Тръмп е насочена към Европа
Като робство е, нямаш права: Говорят дезертирали руски войници
Невероятен Никулден в Бургас: От ледено плуване до празнични сцени и рибен курбан
Мощни слънчеви изригвания следващите три дни
преди 9 години Карни коментира, че ролята на банката е да идентифицира рисковете, а не да стиска палци и да се надява рисковете да си заминат.Тоя вярва ли си...?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 9 години "Eдин британец казва следното: Това би било много по-добро, отколкото да живееш под гнета на европейските закони на Камерън и Корбин. Друг добавя: Благодаря за Вашето любезно предложение, господин Путин. Ако не излезем от ЕС, много от нас ще поискат да се възползват от Вашето предложение в бъдеще.Путин се възприема от британците като привлекателен лидер, под чието ръководство те биха искали да живеят неговият рейтинг е умопомрачителен той е в рязък контраст по отношение на британските лидери.Докато премиерът Дейвид Камерън и лидерът на лейбъристите Джеръми Корбин са подкрепени от по-малко от 35 % от британците, Путин се подкрепя от поне 82 % от руснаците това е небивал рейтинг за цялата история. отговор Сигнализирай за неуместен коментар