"В свободен и демократичен процес британците изразиха своето желание да напуснат ЕС. Съжаляваме за това решение, но го уважаваме". Това заявиха лидерите на основните европейски институции - председателят на ЕК Жан-Клод Юнкер, на Европейския съвет Доналд Туск, на Европейския парламент Мартин Шулц и холандският премиер Марк Рюте, чиято държава е ротационен председател на ЕС до 1 юли.
В съвместна декларация, представена от Шан-Клод Юнкер по време на пресконференция в Брюксел, те заявиха, че ситуацията е безпрецедентна, но европейските институции са обединени в реакцията си. Юнкер напусна залата за пресконференции, когато му беше зададен въпросът дали гласуването във Великобритания не поставя началото на края на ЕС.
Европейските лидери ще се опитат бързо да преминат през периода на несигурност, стана ясно още от думите на председателя на ЕК.
"Сега очакваме правителството на Обединеното кралство да изпълни това решение на британския народ колкото може по-скоро", каза председателят на Европейската комисия. "Оставаме силни и потвърждаваме основните ценности на ЕС - мир и благополучие на своите граждани. Съюзът на 27 държави от общността продължава", заявиха още тримата в своята съвместна декларация.
Европейските лидери са категорични, че държавите в ЕС са обединени от своята история, география и общи интереси и ще развиват своето сътрудничество на тази база. "Заедно ще се изправим пред общите предизвикателства, за да постигнем ръст, просперитет и да гарантираме сигурна околна среда за нашите граждани", е записано още в декларацията.
Колкото и болезнен да е процесът, сега ЕС сега очаква британското правителство да започне действия спрямо решението на британския народ възможно най-скоро. Лидерите напомнят и процедурата - активиране на чл. 50 от Договора от Лисабон. "Готови сме да започнем преговори с Великобритания за напускането на ЕС", заявяват още те.
"Надяваме се Великобритания да остане близък партньор на ЕС и в бъдеще. Очакваме страната да формулира своите предложения в тази насока", коментират още лидерите на основните европейски институции. Според тях всяко споразумение с Обединеното кралство, вече като трета страна, трябва да отразява интересите и на двете страни и да балансира задълженията и правата им.


Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Скоро: Озоновата дупка ще изчезне непълно
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
Манчестър Сити надви Съндърланд
Нова атомна централа няма да свали цените на тока
Българската икономика расте 2-3 пъти по-бързо, отколкото средната на европейско ниво
„Черно море” потопи ЦСКА в деня на моряците
преди 9 години Нещо важно: "They(Юнкер и ..) added that the deal agreed with Mr Cameron in February to protect London's financial markets, curb immigration and opt out of closer union "ceases to exist" and "there will be no renegotiation"."!!!!!!!!!!!!!!!! отговор Сигнализирай за неуместен коментар