IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Швейцарските тайни златни трезори, или новите швейцарски сметки

Дълбоко в Алпите стари военни бункери се ползват за съхранение на злато, данни и други ценнности

15:19 | 30.09.16 г. 20
Автор - снимка
Редактор
<p>
	<em>Снимка: архив Ройтерс</em></p>

Снимка: архив Ройтерс

Дълбоко в Швейцарските Алпи се крие огромен бункер, в който се намира вероятно едно от най-големите златни съкровища в света. Входът, охраняван от пазач с бронежилетка, е малка метална врата, поставена в гранитните скали в края на тясна пътечка. След още две врати пък се намира металният портал, тежащ 3,5 тона, който се отваря след въвеждането на таен код, сканиране на ириса и разпознаване на лицето. А вътре навлизаш в лабиринт от тунели, преди използвани от швейцарската армия.

Собственикът на този златен трезор иска да остане анонимен от страх да не компрометира сигурността, а и се тревожи, че дори само разкриването на името на компанията му може да привлече крадци, разказва Bloomberg. Той бързо отхвърля въпросите за това колко внимателно проучва клиентите си, но казва, че много, които идват при него в търсене на сигурно убежище за активите си, не преминават успешно през проверките. „На всеки клиент, който одобряваме, отхвърляме по един или двама“, казва той. „Не искаме проблеми“.

Търсенето на златни трезори е нараснало от финансовата криза през 2008 г. Много богаташи виждат златото като препятствие срещу несигурността на банките и като разумна инвестиция в момент, в който пазарите са волатилни, а банковите сметки и облигациите с нисък риск не изплащат почти никаква доходност. Това може да бъде и начин за избягване на разследвания от страна на данъчните власти. При нашумели случаи американски, френски и германски прокурори преследват граждани на тези страни с именно недекларирани швейцарски банкови сметки.

Швейцарските трезори нямат същото задължение като швейцарските банки да съобщават на федералните регулатори за подозрителни трансакции. Съгласно американското данъчно законодателство при откриване на сметки в чужбина американците не са задължени да обявяват златото, което съхраняват извън финансовите институции.

От около 1000 бивши военни бункери, които все още съществуват из Швейцария, няколкостотин са били продадени през последните години, а около 10 сега са места за съхранение, където се крият от злато до компютърни данни, сочи информация на швейцарското министерство на отбраната.

Малко от тях обаче могат да се конкурират с разкоша на временно летище, чийто собственик твърди, че управлява най-големия магазин за частни клиенти и седмия по големина златен трезор в света. Близо до пистата има VIP салон и няколко луксозни апартаменти за клиентите, в които има редица удобства. Собственикът предлага място за клиентите си, където могат да спят и ядат, защото „много от тях не искат да оставят следа с разписки от кредитни карти или паспорти“ в хотели и ресторанти.

На няколко километра оттам Долф Випфли, основател и главен изпълнителен директор на друга компания – Swiss Data Safe, е един от малко оператори, които са склонни да бъдат интервюирани за бизнеса му. Златните сейфове на компанията се съхраняват в планински бункер около Амстег. Випфли обаче не разкрива точното място на златото, като вместо това въвежда посетителите в стая с компютърни сървъри, нужни за другата част от бизнеса му – съхранение на резервни копия от данни. Випфли отказва да обяви таксата, която взима за съхранение на златото. Уебсайтът на компанията му има версии на китайски и руски език.

При златото отчитаме ръст“, казва Випфли. „От 2008 г. насам има реален интерес към алтернативи на банковите депозити“. Компанията със сигурност се възползва от това търсене. Swiss Data Safe “е независима от банковата система и всяка друга организация или група“, сочи PowerPoint презентация, която Випфли показва на клиентите си. Компанията и анонимният ѝ конкурент не подлежат на регулациите на швейцарския регулатор на финансовите услуги Finma.

Компаниите няма нужда и да съобщават за подозрителни движения на швейцарската Служба за деклариране на пране на пари. В миналото декларирането пред агенцията накара главната прокуратура на Швейцария да стартира разследвания в корупция срещу световния футболен орган FIFA и банковите връзки в корупционния скандал около бразилската Petrobras.

Последна актуализация: 09:51 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

8
rate up comment 22 rate down comment 2
Jorkata
преди 7 години
По рождение :D
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 20 rate down comment 1
0pk
преди 7 години
ам нали каза човека - лошото му се е случило :]
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 30 rate down comment 2
majnata
преди 7 години
А на тебе какво ти има , че пишеш все с големи букви едно и също ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 8 rate down comment 33
DutyFree
преди 7 години
няма, няма Шутин се случи, няма по лошо от това в НАЙ НОВАТА НИ ИСТОРИЯ!! АЙДЕ ДА ИЗМИРАТЕ, ЧЕРЕН ПРОДАЖНИЦИ МАЗНИ И КРАДЦИ И ТЕРОРИСТИ МАЗНИ..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 12 rate down comment 1
toto 2
преди 7 години
Ами то лошото е налице ,казва се ... Отрицателни лихви и" хеликоптер ни пари"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 32 rate down comment 1
toto 2
преди 7 години
Ами то лошото е налице ,казва се ... Отрицателни лихви и" хеликоптер ни пари"
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 19 rate down comment 6
0pk
преди 7 години
Едва ли. То лошото като дойде няма да можеш да се качиш на самолета и да идеш до трезора си в Алпите. А и не се знае тоя трезор дали лошото няма да го намери.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 25 rate down comment 4
albobo76
преди 7 години
Дали свръх богатите знаят, че нещо лошо идва и не се подготвят за него?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още