Испания продължава да изплаща предсрочно кредитите, получени от Европейския стабилизационен механизъм (ЕСМ) за спасяването на банковата система на страната, предаде РИА „Новости“.
„Съветът на директорите одобри молбата на Испания предсрочно да внесе 1 млрд. евро за погасяване на кредити към ЕСМ", се посочва в документ на ЕСМ.
Така Испания ще направи четвъртото предсрочно погасяване на кредит, получен по програмата за макрофинансиране.
След като изплати тази сума, задлъжнялостта на страната към ЕСМ ще бъде в размер на 34,7 млрд. евро. Последното плащане Испания трябва да извърши през 2027 г.
През 2012 и 2013 г. правителството получи кредити в размер на 41,3 млрд. евро от ЕСМ за рекапитализация на нейните банки срещу обещанието за провеждане на реформи.
В момента пред испанското правителство стои нелеката задача да бъде одобрен бюджетът за 2017 година, което много се забави.
Испания трябва да намали дефицита си до 4,6% от брутния вътрешен продукт (БВП) през тази година и до 3,1% през 2017 г. според целите, поставени от Брюксел.
Същевременно намаляването на безработицата остава едно от основните предизвикателства. След като достигна 27% безработица в края на 2013 г., Испания се върна до ниво от 18,9% - най-ниското от близо шест години, но все пак най-високото в ЕС след това в Гърция.
Десетте месеца политически блокаж, изглежда, са оказали незначително малко влияние върху икономическия растеж, който остава един от най-динамичните в еврозоната, след като Испания излезе през 2014 г. от продължила пет години рецесия.
Испанската централна банка предвижда увеличение от 3,2 процента от БВП през 2016 г., което е малко по-оптимистично от прогнозата на правителството за нарастване от 2,9%. Страната спечели много от спада в цените на петрола, на лихвените проценти и от обезценяването на еврото.


За младите колата е като Netflix: плащаш, ползваш и като ти писне, я сменяш
Как се организират агресивните групи за саморазправа у нас
Родители и ученици със спешен апел до Коцев: 400 семейства търпят резултатите от проблемите с училището
За утре е обявен жълт код за силен вятър във Варна
Младежи създават кът за четене в Морската градина във Варна
Оставка на директор задълбочава кризата в най-големия индийски конгломерат
Nvidia успокои кредитните пазари с външно финансиране за $500 млрд.
Руската икономика се връща към растеж въпреки ударите с дронове
Германските шпиони ще имат право да действат за възпиране на нарастващите заплахи
Норвежкият фонд за $2,3 трилиона отчете най-силно тримесечие от 2020 г.
Cybertruck стана количка с дистанционно в безумен проект
Проблем блокира шофьори и пътници в хибриди на Lexus и Toyota
Jaguar показа интериора на електрическия Type 01
Nissan създаде оръжие срещу аквапланинга
BMW вече рециклира над 50% от старите автомобили
Диненият маникюр превзе лятото
Два пожара горят в Хасковско, битката с огъня в Сакар продължава
Край на "алкохола под надзор" за тийнейджъри в Германия
Полицията абдикира: Агресивни деца тормозят и жителите на Варшава