fallback

ЕК: Европейският съюз няма нужда от "Северен поток" 2

Газопроводът не помага за изпълнението на европейските приоритети, смята комисарят по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете

08:15 | 28.02.17 г. 34

Оценката на Европейската комисия е, че на този етап Европейският съюз няма нужда от разширението на газопровода "Северен поток". Това каза комисарят по въпросите на енергетиката Мигел Ариас Канете по време на брифинг след края на заседанието на министрите на енергетиката в ЕС, излъчен във видеосистемата на Европейската комисия.

"Северен поток" 2 не е нужен от гледна точка на гарантирането на енергийната сигурност и конкуренцията на газовия пазар, поясни комисарят. Той допълни, че този газопровод не е в изпълнение на европейските приоритети, защото не диверсифицира доставките и може да доведе до господстващо положение на "Газпром" на пазара, включително и в Германия.

Канете беше категоричен, че "Северен поток" трябва да отговаря на законодателството в сферата на околната среда, конкуренцията и единния пазар и цитира думите на председателя на ЕК Жан-Клод Юнкер, че газопроводите трябва да обединяват страните от ЕС, а не да ги разединяват. 

По време на заседанието министрите са обсъдили още и напредъка по изграждането на Енергийния съюз, гаранциите за достъп до газ за всички европейци, както и предложения наскоро пакет за чиста енергия, анонсираха още от Съвета. Канете определи, че по време на заседанието е била поставена "една добра основа" на дискусията за изготвянето на законодателството във връзка с плановете на Комисията за чистата енергия.

Дискутирани са били още и енергийните етикети, които дават информация на потребителите за параметрите на електроуредите. Очакванията са, че през март ще започне т.нар. "триалог" - между основните европейски институции Съвет на ЕС, Европейски съвет и Европейската комисия, за приемане на промени в тази област.

Комисарят по въпросите на енергетиката отчете в пресконференцията след края на заседанието, че фокусът на министрите е бил насочен към три точки - бързото приемане на националните климатични планове, имплементиране на правилата и по-добра комуникация между страните.

Според него възможно най-скоро страните трябва да започнат работа по своите планове, защото оценките на въздействието на промените и нужните инвестиции за изпълнението им отнемат време.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 13:24 | 14.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още