През 2022 г. Украйна ще има пряк достъп до норвежки природен газ, смятат в Киев. За тази възможност съобщава във Facebook Максим Беляевский, който е съветник на украинския енергиен министър.
В социалната мрежа Белявский публикуваМеморандум за сътрудничество, подписан на 9 юни от премиерите на Полша и Дания за изграждането на интерконектора Baltic Pipe. Според него това ще даде възможност на Украйна да купува норвежки природен газ.
Новата газова връзка се изгражда в изпълнение на плановете за европейски Енергиен съюз, е записано още в меморандума за сътрудничество. Като цяло чрез документа двете страни работят за диверсификацията и сигурността на газовите доставки за целия регион на Централна и Източна Европа.
От ноември 2015 г. украинската „Нафтогаз“ спря да купува руски природен газ директно от „Газпром“. Украйна обаче се снабдява с нужната суровина чрез интерконекторни връзки с Унгария, Полша и Словакия. Руската страна заведе дело в Арбитражен съд за заявените, но незакупени количества природен газ по договора с Украйна, който е до 2020 г. Киев обаче има контраиск срещу клаузата take or pay, по силата на която Москва очаква милиарди от Украйна.
Според украинската страна съдът се е произнесъл в тяхна полза, но официално делото все още продължава.
Русия от години алармира за заплаха за газовите доставки за Европа, макар и да признава, че на този етап Украйна не е отбивала от транзита, включително и през студените зимни месеци, когато имаше опасения дали ще стигне газът, нагнетен в хранилищата.


Куриер де Балкан: България блести на международната сцена с Джирото и победа на Евровизия
Голяма бяла акула е заснета в централната част на Средиземно море
Световните конфликти достигнаха връх през 2025 г.
Директорът на „Евровизия“ : България впечатли с изключително бързата реакция на институциите
Зеленски пред „Гардиън“: Русия губи инициативата, а войната постепенно се обръща в полза на Украйна
Петте елемента в изграждането на учителя: Липсата на една брънка скъсва веригата
Великобритания трудно ще възстанови щетите от Brexit върху икономиката си
Износът и вносът на Китай скочиха през май благодарение на AI
Поръчките на петролни супертанкери надминаха рекорда от 2008 г.
Бунтът срещу центровете за данни заплашва бъдещето на AI
Една грешка създаде златните джанти на Subaru
Изкуственият интелект на TikTok вече е в 7 милиона коли
Новото Audi Q7 – само дизел, Matrix LED и три окачвания по избор
Защо фабричните гуми са различни от тези, които си купувате от магазина
BYD се включи в атаката срещу Ferrari
Храненето, което помага да отслабнете здравословно
По-голям от "Арли Бърк" : Северна Корея обявява програма за 10 000-тонни разрушители
9 комплимента, които манипулаторите използват
ГЕРБ с позиция за оръжията за Украйна и мястото на министъра
преди 8 години До 2022 на какво ще я карат - на газ от фикалните отпадъци ли?Не е смешно, но тези постепенно угасват и като икономика и като държава. Пробелема е, че ние сме вързани с тях като с пъпна връв. Когато през 2019 заработи ТУРСКИ ПОТОК , рашките ще затегнат крана не само за Украйна, но и за нас. Откъде ние ще получаваме газ?От Бойковия Хъб може би!Ха дано , ама надали.Назидателно рашките са ни закачили да плащаме ТРАНЗИТНИ такси не само на турците , но и на византийците. Голямо клатене ще ни клатят и едните и другите. С икономиката ни е свършено!НАПРАВИХМЕ СИ ХАРАКИРИ, каквото никой дори не е мечтал. Еми честито.На това някои му казват ДЕВЕРСИФИКАЦИЯ на РУСКИ ГАЗ!По тъпо от това не може да бъде.НАИСТИНА ЛИ СМЕ ТОЛКОВА ПРОСТИ ИЛИ ЗА ТАКИВА НИ ВЗЕМАТ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ми укрите да се опраат руснаците за нас им дреме, че сме европейско-лоялни, но за тия дет са тяхна кръв и дет са продали тяхната територия, после ше има много утрепани ама мнооо в чували независимо къде по света ..... Как скиваш за тоя Яйценюката ни звук ни стон, ако не копа вече с некоя кирка в Сибир или да се е самоубил с 20 куршума в тиквата на некой остров ..... отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Реват, защото норвежците ще им го пускат по норвежки цени, а Норвегия е страната с един от най-високите стандарти на живот, който трудно се поддържа с ниски продажни цени на газа.Порошенко няма да го издържат още дълго. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години ми супер ето Демокрация .... тогава ко риват, че им спират транзита със СП2 ей от Норвегия да им пуснат транзит ..... :)) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 8 години Смешници ! отговор Сигнализирай за неуместен коментар