IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Почти 1,5 млн. души в България са били икономически неактивни през 2016 г.

Общо 31,3% от населението в страната на възраст между 15 и 64 г. е било извън пазара на труда през миналата година

12:01 | 05.07.17 г. 15
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

България е на шесто място в Европейския съюз за 2016 г. по процент на населението, което е икономически неактивно. Това сочат годишните данни на Евростат, публикувани в сряда.

Общо 31,3% от населението в страната през миналата година на възраст между 15 и 64 г. е било икономически неактивно, което е с 0,6 процентни пункта повече в сравнение с предишната година. Това означава, че общо 1,45 млн. души са били извън пазара на труда.

Данните за последните 10 години сочат, че този дял е бил най-висок през 2014 г. - 34,1%, като оттогава насам се наблюдава постепенно понижаване. Като цяло процентът сред жените през миналата година е по-голям в сравнение с този при мъжете – съответно 35,4% и 27,3%.

Според данните основната причина тези икономически неактивни лица да не търсят работа е, че все още не са завършили образованието или обучението си – 31% от неактивното население. Друга водеща причина е болест или инвалидност на лицата (13,8%), както и грижата за деца или недееспособни възрастни – 9,1%.

Обезпокоителното е, че един сериозен дял от икономическо неактивното население – 12,4%, смята, че на пазара на труда няма работни места.

Като цяло в Европейския съюз миналата година 89 млн. души между 15 и 64 години са били икономически неактивни. Това означава, че над една четвърт от населението на тази възраст е било извън пазара на труда.

Този лица включват хора, които все още учат (35% от неактивните), пенсионери (16%), страдащи от сериозна болест или инвалидност (16%) и лица, които се грижат за деца или недееспособни възрастни (10%).

Жените формират по-голямата част от икономически неактивното население (60%). Общо почти 8 на 10 неактивни лица казват, че не искат да работят.

Нивото на образование също играе роля, като делът на неактивните лица в ЕС е обратнопропорционален на образователния им ценз. Почти половината на възраст между 15 и 64 години с ниско образователно ниво (най-много прогимназия) са били неактивни през 2016 г., като този дял спада до 24% за тези със средно образование и до 12% с висше образование.

Сред страните членки на ЕС Италия (35,1%) отчита най-голям дял на хора извън пазара на труда. Тя е следвана от Хърватска и Румъния (по 34,4%), Белгия (32,4%) и Гърция (31,8%).

На другия край на класацията с най-нисък дял са Швеция (17,9%), Дания (20,0%) и Холандия (20,3%). 

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 01:39 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

2
rate up comment 44 rate down comment 2
Императорът
преди 6 години
Добре бе - нали безработицата бе 7% ???? Колко е тогава населението в трудоспособна възраст 20 милиона ли?Виждате ли как герберастите лъжат като Хелекторатът си относно безработицата? Всъщност тя е ОГРОМНА - и в огромната си част доброволна - защото представителите основно на един етнос отказват да се трудят. Защо им е, нали държавата ги храни наготово с нашите пари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 40 rate down comment 1
dr.5rov
преди 6 години
И от какво живеят тези хора? Сигурно са ловци-събирачи, а може би рибари?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още