Испанската централна банка предупреди, че могат да възникнат рискове за икономическия растеж поради напрежението в сепаратистката област Каталуния, произвеждаща една пета от богатствата на страната, пише БТА, позовайки се на AFP.
Предупреждението бе отправено три дни преди забранения от Мадрид референдум за независимост на областта.
Политическото напрежение в Каталуния в крайна сметка може да засегне доверието на икономическите фактори и техните решения за разходи и условията за финансиране, посочва банката в тримесечния си доклад.
Централната банка обаче запази прогнозите си за икономическия растеж на Испания на равнище 3,1 на сто през 2017 година, 2,8 на сто през 2018 и 2,2 на сто през 2019 година.
Каталуния е допринесла за 19 на сто от БВП на Испания през 2016 година и е наравно с Мадрид като най-богата област в страната. Тя силно изпреварва останалите испански области по своя износ, с продажбата на една четвърт от стоките й в чужбина, начело с хранителната химическата и автомобилната промишленост.
Каталуния е и първа туристическа дестинация с над 18 милиона чуждестранни посетители през 2016 година.
Много от централите на големите испански предприятия са в Барселона: текстилната група Mango, третата испанска банка CaixaBank, газовият гигант Gas Natural и операторът на пътна инфраструктура Abertis, собственост на френските автомагистрали Sanef.
През 2016 година испанската икономика нарасна с 3,3 на сто, или над двойно спрямо средното за еврозоната благодарение на динамичния износ, засилил разходите на домакинствата, както и доброто състояние на туризма.
Испания продължава обаче да изпитва сериозни затруднения, като огромния държавен дълг (около 100 процента от БВП) и високата безработица (17,2 на сто през второто тримесечие) - второто най-високо равнище в еврозоната


Момиче се влюби в мъж, той я продаде за проститутка
41 пияни или дрогирани водачи спипа КАТ за ден
МОСВ започна спешен мониторинг на морските води заради блокирания танкер
Тежка катастрофа по пътя София-Варна днес
Над 20 автомобила спукаха гуми на родно шосе само за 24 часа
Нобелов лауреат за мир: Иран използва екзекуциите като „инструмент за репресии“
Фирми от САЩ разграбват редкоземните елементи, нужни на Европа за превъоръжаване
Мадуро знае, че Тръмп блъфира
Сигурността на Израел се нуждае от по-малко оръжие и повече диалог
Възраждането на бойните кораби в Европа връща на мода британските корабостроители
Кризата във VW зачеркна два основни модела
Десетте ветерана на европейските пазари
Кои китайски марки ще изчезнат от Eвропа?
Kia показа дизайна на бъдещето си
Toyota се завръща във Ф1
Мъж е в тежко състояние след катастрофа на пътя София-Варна
Делян Добрев: Предишният вариант не беше бюджетът на ГЕРБ
Пострадали от наводнението в Бургаско: Причина са изсечените гори в Странджа
В понеделник се очаква да започне евакуация на кораба "Кайрос" край Ахтопол