Европейските фондови борси не успяха да намерят единна посока в сряда най-вече заради напрежението в технологичния сектор, съобщава CNBC.
Паневропейският индекс Stoxx 600 затвори сесията с повишение от 0,25% при преобладаващо възходящо движение на показателите в Европа, но разнопосочно движение се наблюдаваше на ниво сектори и отделни компании.
Лондонският бенчмарк FTSE 100 прибави 0,64% към стойността си до 7044,74 пункта. Немският измерител Dax обаче се понижи с 0,25% до 11940,71 пункта, докато индексът CAC 40 на борсата във Франция се придвижи в посока нагоре с 0,29% до 5130,44 пункта.
Технологичният сектор в Европа се раздели с около 2% от пазарната си оценка. Инвеститорите разпродават акциите на технологичните компании, след скандала с неправомерно събиране на данни от профилите на потребителите на Facebook от страна на компанията Cambridge Analytica.
Акциите на производителя на електронни чипове Austria Microsystems поевтиняха с над 9%.
Холандската компания за потребителски стоки Unilever успя да отчете повишение в цената на книжата си с 4,7%, след като UBS промени рейтинга на акциите от „неутрален“ до „купува“
Търговията на Wall Street в началото на сесията протича при голяма волатилност, тъй като пониженията в цената на технологичните акции обезсърчават инвеститорите. Най-голям натиск в сряда идва от страна на Apple и Amazon.
Инвеститорите следят внимателно и дали ще има търговска война между САЩ и Китай, след като миналия четвъртък американският президент Доналд Тръмп подписа разпореждане за обмитяване на китайски стоки на стойност до 60 млрд. долара. Търговският конфликт между Китай и САЩ ескалира, след като властите в Пекин пък обявиха първите си ответни мерки срещу новите налози върху вноса на метали.
Очаква се Китай скоро да обяви списък с ответни тарифи за износа на САЩ, съобщи в сряда държавният вестник в азиатската страна "Global Times".