Лидерът на италианското антисистемно Движение „Пет звезди“ Луиджи ди Майо заяви, че е издигнал кандидатурата на професора по право Джузепе Конте за поста на министър-председател пред президента Серджо Матарела.
Определяйки случващото се като „исторически момент“ Ди Майо заяви, че е горд от своя избор. „Дадохме на президента името на човека, който може да придвижи напред договора за правителство“, заяви той пред журналисти, цитиран от Bloomberg.
Малко след изказването си пред медиите лидерът на „Пет звезди“ написа в блога на движението, че името на избрания кандидат е това на 53-годишния професор.
Ако кандидатурата бъде потвърдена от държавния глава, Конте ще трябва да застане начело на една нестабилна коалиция между движението на Ди Майо и антиимиграционната партия Лига. Двете популистки политически сили успяха да се споразумеят за правителствена програма, но разполагат с минимално мнозинство в горната камара на италианския парламент.
Италианският президент има последната дума при избора на премиер, като той може и да не одобри кандидатурата на Ди Майо.
Джузепе Конте е роден през 1964 г. в Волтура Апула, малка община с 500 жители в областта Пулия в Южна Италия. Той е следвал право в Рим, съобщава БТА.
Биографията му от 12 страници е публикувана в сайта на Движение „Пет звезди“. В нея се споменава, че той е бил на стажове и е извършвал изследователска дейност в едни от най-престижните университети в света. Конте е преподавал във висшите учебни заведения в Сардиния, Рим, Флоренция и Малта. Сега води курсове по частно право във Флоренция и в Свободния международен университет за социални науки „Гуидо Карли“ в Рим, като също така има адвокатска кантора в италианската столица.
Конте бе член на административния съвет на Италианската космическа агенция. Той е бил и юрист-консулт на Търговската камара на Рим, както и член на комитета по надзор на няколко застрахователни дружества във фалит.


Все по-малко хора избират рибарството за поминък
Започва XI-ят международен шахматен фестивал за купата на Община Варна
Да помогнем на Явор да общува със света
Какво време ни очаква в събота?
Чревните инфекции във Варненско се увеличават
Вероятно 2026 г. ще бъде най-горещата година в историята
Акциите на Wendy's скочиха след оферта за приватизация
SpaceX добави 500 милиарда пазарна стойност след скок на акциите
Има ли риск при набирането на средства на Nvidia?
Селскостопанският износ на Украйна може да спадне наполовина
Нов Koenigsegg с 1600 коня получава невиждана досега трансмисия
Изрядните шофьори на Volvo ще плащат по-малко за застраховка
Ferrari направи уникат с 1000 к.с.
Най-продаваният Opel в историята стана на 35 години
Ретро Lambo и Porsche от Louis Vuitton – най-големите хитове на Monterey Car Week
"Мегаломанът" Макрон се забавлява, докато Франция гори
Българските F-16 ще се забавят до второ тримесечие на 2030 г.
Президентът към мюфтията: Нека с мир и толерантност дадем пример
Милошев за чалга клипа пред Асеневци: Погазване на историческа памет!
Точно преди конкурса в Бургас: "Евровизия" остана без най-големия си спонсор