Европа ще отвърне на удара, ако американският президент Доналд Тръмп изпълни заплахата си и наложи мита върху вноса на европейски автомобили. Това заяви френският министър на икономиката и финансите Брюно льо Мер, цитиран от Ройтерс.
„Ако САЩ решат да ни ударят отново с 20-процентно увеличение върху колите, ние ще отговорим отново. Не искаме ескалация, но ние сме тези, които са атакувани“, каза Льо Мер.
Той направи изказването, след като в петък в сила влязоха допълнителните европейски мита върху десетки американски стоки, сред които джинси, бърбън и мотоциклети. Те бяха приложени в отговор на митата от 25 на сто върху вноса на стомана и от 10 на сто върху алуминия за редица страни по света, сред които и някои съюзници на Вашингтон.
„Когато САЩ решиха да ни ударят с увеличения на митата, Европа отговори в един глас“, заяви още Льо Мер, цитиран от БТА.
Президентът на САЩ Доналд Тръмп неотдавна заплаши да обмитява колите, внасяни в САЩ, а това може да навреди особено силно на някои германски автомобилни концерни.
В същото време мерките, които в петък въведе ЕС, изглежда засягат продукти, идващи най-вече от републиканските щати в САЩ.
„Опитваме се да накараме президента Тръмп да се откаже от решението си. Следователно е легитимно да използваме средствата, с които разполагаме, за да накараме Тръмп да разбере, че не приемаме неговите решения“, подчерта френският министър.
Митата обаче не са единствената причина за конфликта между Вашингтон и САЩ. Европейските страни негодуват и заради това, че техни компании ще бъдат обект на американски санкции заради развиването на бизнес с Иран, след като Тръмп изведе САЩ от ядреното споразумение с Техеран от 2015 г.
По думите на Льо Мер той все още не е получил „положителен знак“ от Вашингтон за съвместното френско, германско и британско искане за изключване от санкциите.
„За момента нашето искане остава без отговор“, посочи още той, цитиран от Ройтерс.


Тежка катастрофа със загинал край Карлово
Медицински хеликоптер е транспортирал мъж с черепно-мозъчна травма
Падение за Григор Димитров! Загуби на старта на "Чалънджър" от квалификант
Избран е изпълнител за доставка и монтаж на 40 подземни контейнера за битови отпадъци във Варна
Черно море II спечели с 3:0 дербито срещу Спартак II в Трета лига
Българите вече имат значително богатство, но не го използват за повече доходност
AI бумът вече оскъпява смартфони, чипове и центрове за данни
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 2
IEA: Петролните запази намаляват с рекордно темпо, част 1
Слънчевата енергия е толкова развита в Европа, че електроенергията се разхищава
Новият коз на Mazda: Самозареждащи се хибриди
BYD променя подхода си към Европа
Защо новите накладки вече се износват по-бързо
Най-скъпо не означава най-добро – японците отново печелят
Renault направи перфектната офроуд играчка за плажа
До момента САЩ са похарчили $29 милиарда за войната срещу Иран
Пазарът на труда у нас: Туризмът и търговията водят, производството се събужда
Икономист: Само по-голямо производство може да свали цените трайно