IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

От 1 септември ЕС забранява халогенните крушки

Конвенционалните осветителни тела ще бъдат заменени от по-дълготрайните и икономични светодиодни крушки

21:30 | 28.08.18 г. 9
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

След като близо 60 години халогенни крушки осветяваха домовете на хората и улиците, Европейският съюз взе решение да забрани тяхното използване от 1 септември тази година, съобщава Euractiv.

Останалите запаси от този тип осветителни тела вероятно ще бъдат продадени, а линейните лампи, капсулите и нисковолтовите тела ще бъдат изхвърлени.

Преминаването към светодиодни крушки е процес, който протича в глобален мащаб. Неговата цел е ограничаването на вредните емисии и свиването на сметките за електричество, смятат експерти. 

Светодиодите консумират пет пъти по-малко енергия от халогенните крушки. Поетапното спиране на вторите ще предотврати отделянето на повече от 15 млн. тона въглеродни емисии годишно, което би се равнявало на потреблението на електроенергия в Португалия за една година.

Производителят на осветителни тела Phillips изчислява, че преходът би спестил на потребителите до 124 евро годишен разход, тъй като светодиодите имат по-продължителен живот и изразходват по-малко енергия от халогенните осветителни тела.

Има и противници на идеята, които смятат, че опитът на Европейския съюз да забрани този тип крушки е погрешен и ще повлияе негативно върху финансовото състояние на потребителите.

Много анализатори смятат, че халогенната крушка може да се закупи на много по-ниска цена от светодиодите, но разходите за електроенергия впоследствие ще компенсират тази разлика.

Средната продължителност на живота на една конвенционална крушка е изчислена на две години, докато жизненият цикъл при светодиодите е между 15 и 20 години.

Един средностатистически дом във Великобритания разполага с около 10 халогенни крушки, като всяко осветително тяло се използва средно по 3 часа на ден.

Именно на сградите се пада 40% от енергийното потребление, като осветлението заема 15-процентна част от него. Отделянето на вредни емисии в този случай е много по-голямо в сравнение с авиацията и корабоплаването взети заедно, алармират анализатори.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 22:56 | 12.09.22 г.
Специални проекти виж още
Най-четени новини

Коментари

9
rate up comment 3 rate down comment 0
mpavlov
преди 6 години
Не разбирам какво искаш да докажеш с въпроса си? Колко струваше един SSD преди 10 години и колко струва сега? Защо сега цената е десетки пъти надолу? Защото се повиши търсенето и съответно производството им. Обяснявам най-простия икономически принцип на търсене и предлагане. Ти ако искаш пак ми кажи, че едното СЕГА е по-скъпо. Аз пак ще ти обясня, че, за да стане новата, по-модерна технология по-достъпна в БЪДЕЩЕТО, трябва да има по-голямо търсене.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 1 rate down comment 2
data
преди 6 години
Имаш ли идея колко струва в момента един димер за обикновена крушка и един подобен за светодиоди ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 4 rate down comment 0
mpavlov
преди 6 години
Скъпа била апаратурата за управление! Ами скъпа е, да, защото до момента търсенето беше много слабо. Сега с увеличеното търсене ще има чисто пазарни стиимули за развиване на технологията. С развиването на технологията и с по-голямото производство ще дойде по-ниската цена. Дано забранят всички евтини батерии, че и там да мръдне малко пазара.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 11 rate down comment 1
Sakamano
преди 6 години
Не го обръщайте пак на политика. Аз също не съм привърженик на командно-административния подход, но в случая той не ощетява потребителите и без съмнение ще подобри енергийната ефективност. Най-евтиния ток е спестения. Може би щеше да е по-добре вместо забрана да се наложат акцизи на ниско ефективните електроуреди (не само крушки).
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 19 rate down comment 9
zelka007
преди 6 години
другарю , винаги може да идете в ссср/русия . никой не ви задържа на сила в ЕС , респективно БГ . преселете се краткосрочно примерно за 1 година , постъпете благоразумно , като ББ с партийната си книжка , и не погубвайте личната си карта на гражданин на БГ , респективно ЕС . гражданите на ссср/русия дават мило и драго за такава лична карта ... успех в мероприятието . после ще споделяте ...
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 9 rate down comment 22
studioaa
преди 6 години
Долу европейския съюз и неговите простотии за защита на околната среда. Днес вместо да се премахне напълно държавния контрол върху икономиката ставаме свидетели на цетрализация и централно планиране с размах невиждан в историята. Дори ссср не беше така свръх-централизиран като ес.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 6 rate down comment 6
data
преди 6 години
Айде поредната глупава статия ! Та да внеса малко яснота - КАЧЕСТВЕНИТЕ диоди може и да имат 10-15 г живот , НО източниците на ток имат максимална гаранция 5 г. . Овен това апаратурата за управление за диодите са в пъти по скъпи от тези за конвенционалните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 16 rate down comment 1
khao
преди 6 години
Те са забранени от около 5-6 години за битови нужди, което разбира се не причи да се продават в магазина като крушки за светофар. :))).. Загледай се в етикета следващия път като си в магазина
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 9 rate down comment 6
Shadow1
преди 6 години
А крушките с нажежаема жица трябва ли да се продават, понече ги виждам по магазините а те са по-неефективни от халогенните
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още