IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Германия остава силно зависима от имиграцията

В момента над 600 хил. имигранти живеят в страната без яснота за тяхното социално положение и професионално развитие

10:56 | 28.08.18 г. 6
<p>
	Инструктор води обучението на бежанец в Германия. <em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Инструктор води обучението на бежанец в Германия. Снимка: Архив Ройтерс

Германското правителство постигна съгласие по отношение на „крайъгълните камъни“ на новия закон за имиграцията. Но експертите, представителите на бизнеса и синдикатите все още виждат много места за подобрение на условията, пишат Мария Фидлер и Паул Щарцман от Der Tagesspiegel, цитирани от Euractiv.

Християндемократическият съюз извървя дълъг път – през последното десетилетие големи политици като бившият германски финансов министър Волфганг Шойбле застанаха зад твърдението, че Германия не е имиграционна страна. Изключително ясна е и забележката на бившия министър-председател на провинция Северен Рейн-Вестфалия Юрген Рютгерс, който предизвика спор през 2000 г. със своя лозунг „Повече деца или повече индийци“ (Kinder statt Inder”, използван от него по време на противоречива кампания срещу зелените карти. 

След спора между страните членки на Европейския съюз (ЕС) от тази година германското правителство се съгласи да бъде прокаран закон за имиграцията, визирайки нуждата на страната от квалифицирана работна ръка. Според председателя на German Institute of Economic Research Марсел Фрацшер „само през юли 2018 г. в страната има повече от 80 хил. вакантни работни места“.

Най-съществените насоки са определени в четири страници: решаващите фактори за одобрение на имигрантите са професионалната квалификация, възрастта и езиковите умения.

В центъра на тези планове няма да бъдат само завършилите образование, но и всички имигранти с професионално обучение.

Германското правителство си запазва възможността да възстановява в краткосрочен план „приоритетния изпит“ за защита на местните работници, например ако броят на германските безработни се увеличи. Идеята на тези условия е да направят възможно имигрантите сами да изградят живота, който искат и да бъдат внедрени в местната социална система.

Възможно ли е обаче Законът за имиграцията да спазва поставените норми и задължения, питат Мария Фидлер и Паул Щарцман.

Представители на германската икономика приветстват закона, заявявайки, че по този начин страната върви в правилната посока. Въпреки това, подобно на профсъюзите, те виждат значителна необходимост от подобрение в редица области. Основна критика към закона е, че той не включва възможността имигрантите, които са били отхвърлени от системата, да могат да останат в страната, ако вече имат работа.

Християнсоциалният съюз е против подобни регулации. Част от организацията и цялата Германска социалдемократическа партия все пак се застъпват за този закон.

Последна актуализация: 21:24 | 13.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още
Услугата коментари е временно недостъпна. Извиняваме се за неудобството.
Финанси виж още