В периода от 1 януари до 30 октомври 2024 г. са били установени 6508 излезли от употреба моторни превозни средства, като за 2168 от тях вече е постигнато решение, а останалите са в процедура. Това съобщиха от пресцентъра на Столичната община.
Работата на Столичния инспекторат е довела до това, че 1562 автомобила са доброволно преместени от собствениците им, а 195 са преминали годишен технически преглед, което променя статута им на използваеми. Принудително преместени са 411 превозни средства. Редът, по който се изпълнява тази дейност, е в тясно сътрудничество с кметовете на районите, които следят за спазването на процедурите по премахване на превозните средства, разположени върху терени, собственост на общината или държавата, обясниха от общината.
Процедурата започва с установяването на автомобила като такъв и поставянето на стикер-предписание за доброволно преместване. Със залепянето на стикера започва да тече тримесечен срок за доброволно преместване. При неизпълнение на предписанието кметът на района издава заповед за принудително преместване в център за разкомплектоване, разясниха също от общината. И отправят призив към гражданите, на които е направено предписание, да се погрижат за своя автомобил в срок.
Освен при текущия контрол Столичният инспекторат предприема незабавни действия и след сигнали на граждани. Хората могат да подават такива в районните администрации, както и в Столичен инспекторат - чрез имейл: inspectorat@inspectorat-so.org, в деловодството на място и на тел. 029875555 за неспешни сигнали, както и чрез Контактния център на Столична община.
От 1 декември в София е в сила нискоемисионната зона за автомобили. Забраната за влизане в "малкия ринг" на центъра е с разширен обхват и ще важи за превозните средства от първа и от втора екогрупа.
Освен че освобождава повече паркоместа за хората в кварталите, разчистването на автомобилите е част и от мерките, с които общината осигурява чисти и безопасни улици за всички граждани и гости на София, посочиха от общината. Предприетите действия са съобразени с усилията на администрацията на кмета Васил Терзиев за освобождаване на повече паркоместа за хората в кварталите на София и за създаване на по-чиста и приветлива градска среда.


Спипаха поредния варненец с дрога
Арестуваха варненец, системно отказвал тестове за дрога на пътя
1500 души дойдоха на погребение.... на 12-годишен миниван
Градската елха във Варна грейна с тържествен концерт (СНИМКИ)
Черно море потопи ЦСКА в дъжда на "Тича"
Може да видим връщане под 4000 долара за тройунция при златото
С новия дълг не се увеличава производителността, а пада върху младите
България с рекорден ръст на онлайн продажбите за Черния петък в Европа
Кой ще замести Хасет в Белия дом, ако стане шеф на Фед
Жизнено важната търговия на Русия с петрол в Индия е в упадък, но не и изчезнала
BMW превъртя играта: Тествахме новото iX3
Най-бързата кола на XX век беше продадена за над 25 милиона долара
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Големият проблем на 2025 година е увеличеният капитал на Българската банка за развитие
Тимчо Муцунски: ЕС има желание да помогне за развитието на диалог, насочен към намиране на решение с България
Интер разгроми Комо в мач от 14-ия кръг на Серия А
Правителството в Скопие опитва да изиграе Европа за българите в РСМ
Липсата на приет бюджет за 2026 година не би попречила за влизане в еврозоната
преди 11 месеца Ами хайде и в останалите квартали, че стана гробище за ръждиви *** отговор Сигнализирай за неуместен коментар