IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec Megavselena.bg

Инвеститорите не трябва да разчитат на особена помощ от Фед през 2025 г.

С инфлация, която сега очевидно се задържа на около 3%, над целта от 2% на Фед, каква убедителна причина би имала американската централна банка да продължи да намалява лихвите

19:45 | 14.12.24 г.
Снимка: Bloomberg LP
Снимка: Bloomberg LP

Може ли Федералният резерв на САЩ да намали лихвите след декември? Това не бива да се изключва като вариант.

Пазарите не изглеждаха да са обезпокоени от данните за инфлацията в САЩ, които показаха, че потребителските цени са се повишили с 2,7% през ноември спрямо година по-рано при 2,6% ръст през октомври, пише The Wall Street Journal. S&P 500 се покачи с 0,8%, а Nasdaq затвори над 20 хил. пункта за първи път.

Може би това отразява облекчението, че данните все още съответстват на очакванията, а не поднасят неприятни изненади.

Независимо от това, данните потвърждават обезпокоителната тенденция, че спадът на инфлацията вероятно е спрял. Основните потребителски цени, без цените на храните и енергията, нарастват с 3,3% на годишна база, подобно на темпото, с което се покачват от няколко месеца насам.

Особено безпокойство предизвика инфлацията в сектора на услугите, която, с изключение на енергийните услуги, достига 4,6% на годишна база.

Това не изглежда достатъчно, за да обезсърчи Фед от плановете за намаляване на лихвените проценти на заседанието му през декември. Тази седмица фючърсните пазари калкулираха 96% вероятност това да се случи, според инструмента FedWatch на CME. Пазарите залагат, че постепенното забавяне на наемането на работна ръка през последните няколко внася известен комфорт Фед да продължи с облекчаването на паричната политика.

Някои еднократни фактори, като климатични явления и стачки, направиха данните малко трудни за четене, но основната тенденция е ясна - тримесечният среден брой нови работни места намалява до 173 хил. през ноември от 243 хил. в началото от 2024 г.

Фючърсите калкулират още две или три намаления на лихвите с по четвърт пункт до края на следващата година, което дава приблизително 30% шанс на всеки сценарий.

Това очакване може да е твърде оптимистично. Въпреки забавянето, работните места все още отбелязват ръстове и цялостният икономически импулс остава силен. Реалният ръст на брутния вътрешен продукт (БВП) на САЩ достига 2,8% на годишна база през третото тримесечие.

С инфлация, която сега очевидно се задържа на около 3%, над целта от 2% на Фед, каква убедителна причина би имал Федералният резерв да продължи да намалява лихвите?

Това е даже преди да се вземат предвид вероятните политики на администрацията на новоизбрания президент Доналд Тръмп, който обещава намаляване на данъците, репресии срещу нелегалните имигранти и търговски мита. Точно какво и кога ще бъде въведено, това е все още неизвестно, но е много вероятно поне някое от трите да се задейства бързо. Всички тези политики могат да бъдат инфлационни.

Федералният резерв публично настоява, че все още не мисли за политическите последици от президентските избори. Публичните данни обаче дават достатъчно основание на американската централна банка да спре намаляването на лихвените проценти, за да изчака и да види какво ще се случи в началото на мандата на Тръмп.

Най-малкото не бива да се очаква, че Фед ще продължи весело да намалява лихвите през първите месеци на следващата година.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 19:45 | 14.12.24 г.
Най-четени новини
Още от Банки и застрахователи виж още

Коментари

Финанси виж още