IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Три години по-късно Европа остава дестабилизирана от мигрантската криза

Меркел продължава да твърди, че не съжалява за взетото през 2015 г. да остави границите на Германия отворени за бежанци

20:02 | 03.09.18 г. 31
<p>
	<em>Снимка: Архив Ройтерс</em></p>

Снимка: Архив Ройтерс

Преди три години Ангела Меркел бе хвалена и сравнявана с "Майка Тереза" затова, че на 4 септември 2015 г. остави границите на Германия отворени за десетки хиляди бежанци, пристигащи от Близкия Изток през Балканите.

Днес на първа страница на вестниците са снимките на десни екстремисти, които преследват чужденци по улиците на Кемниц и отправят хитлеристкия поздрав. 

Изумителен контраст, който илюстрира земетръсната промяна на ситуацията не само в Германия, но и в цяла Европа вследствие на "кризата с бежанците" и пристигането от 2015 г. на над три милиона от тях в Европейския съюз, пише в свой анализ Франс през, цитиран от БТА.

От всички кризи, с които се е сблъсквала Европа, от еврото до Украйна, "тази е най-сериозната" и "нерешена", казва неотдавна българският политолог Иван Кръстев в интервю за всекидневника "Велт".

Тя "провокира огромен конфликт между западноевропейските и източноевропейските държави", като "Европа завива в консервативна посока" и навсякъде се наблюдава завръщане към национализма в атмосфера на "демографска паника", обяснява експертът.

Brexit

Великобритания се готви да напусне ЕС след вота в подкрепа на Brexit, белязан сериозно от въпроса с мигрантите. Италия избра първото полулистко правителство в Западна Европа. Във всички страни антимигрантските движения набират сила, а Ангела Меркел изглежда доста отслабена.

В същото време американският президент Доналд Тръмп раздухва жаравата.

"Цяла Европа направи огромна грешка, че допусна да влязат милиони хора, които толкова значително и насилствено промениха културата им!", написа той в Twitter през юни и обвини на първо място Германия.

Въпросът с мигрантите "отблъсна голяма част от германците от Меркел и едва не й коства поста", пише всекидневникът "Зюддойче цайтунг".

Меркел продължава да твърди, че не съжалява за взетото на 4 септември 2015 г. по хуманитарни причини решение да остави границите на Германия отворени за бежанците, много от които бягаха от войната в Сирия.

"Ще се справим", уверяваше тя тогава германците. Едно изказване, от което после се дистанцира.

Подобно на много други страни впоследствие Меркел затегна миграционната си политика. След като през 2015 и 2016 г. в Германия пристигнаха един милион кандидати за убежище, броят им за тази година се очаква да е под 200 000.

Същата е тенденция и в Европейския съюз като цяло, където през миналата година общият брой спадна до близо 650 000, а интеграцията на кандидатите за убежище чрез трудова заетост бележи явни успехи в Германия, благодарение на процъфтяващата икономика.

Най-голямото предизвикателство

Част от общественото мнение смята, че кандидатите за убежище са виновни за увеличаването на несигурността.

След убийството преди седмица на 35-годишен германец в Кемниц, за което правосъдието подозира, че е извършено от иракски кандидат за убежище, крайната десница излезе да преследва чужденците по улиците.

"Въпросът с имиграцията си остава най-голямото предизвикателство" за Европа, пише анализаторът Щефен Лене от фондация "Карнеги Европа".

"Въпреки че броят на пристигналите намалява, истерията се увеличава и популистките движения, а също така и растящ брой по-традиционалистки правителства се възползват от настроенията срещу мигрантите". Една тенденция, която най-вероятно ще се прояви при вота за Европейски парламент догодина.

Британският историк Нейл Фъргюсън е още по-песимистично настроен. "Вместо да доведе до сплотяване, кризата с мигрантите води до разединение" и всяка държава действа самостоятелно, пише той.

"Все повече си мисля, че въпросът с мигрантите ще бъде разглеждан от бъдещите историци като причината за разпадането на Европейския съюз", а "Brexit-ът - като първи симптом за това".

Това мнение не се споделя от Щефен Лене от "Карнеги Европа". Според него текущият дебат "може да послужи за катализатор на промяна в позитивна посока" и да позволи "изясняване" на ситуацията и по-добрата подготовка на бъдещето.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 23:46 | 11.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

15
rate up comment 1 rate down comment 8
khao
преди 5 години
само дето някои хора като Мави са били там и могат да потвърдят че статията е фейк нюз ... то верно че като мияч освен *** с други не другаруваш, но света е по шарен
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
14
rate up comment 0 rate down comment 14
khao
преди 5 години
как да идат на круиз като ежедневно мятат по 10-20 бона през терасата ...ако бяха бедни от къде толкова кеш ?
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
13
rate up comment 10 rate down comment 4
julian12
преди 5 години
Изобщо никой никъде не гладува. Ей, това днес го публикуваха:https://***.investor.bg/sasht/337/a/40-ot-amerikancite-izpitvat-trudnosti-s-plashtaneto-na-pone-edna-bazova-nujda-267613/"Редица хора в Съединените щати все още изпитват затруднения да плащат сметките си - дори за нещо толкова важно като храната"Такива като Сакамано са много долни и нагли ттролчета.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
12
rate up comment 10 rate down comment 1
dr.5rov
преди 5 години
...Според него текущият дебат "може да послужи за катализатор на промяна в позитивна посока" и да позволи "изясняване" на ситуацията и по-добрата подготовка на бъдещето.------Ей така се говори! Напевно и успокоително, с нищо не значещи думи, но насочени да създадат "положителна" емоция. Какво означава "позитивна посока" - да преглътнем гочивия хап безропотно и с усмивка. И каква е тази по-добра подготовка? За какво подготовка? Да приемем новата грозна действителност? След всяко прочитане на подобно "нежно нашепване", ставам все по ....
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
11
rate up comment 24 rate down comment 2
deant
преди 5 години
"дори в най-бедните страни никой не гладува"---справка българските пенсионери, които не само, че не гладуват ами правят луксозни круизи до Виена нали? Абе ти нормален ли си? Говориш за путинофили, а говориш така, все едно някой на тебе ти плаща да дезинформираш. Квито и глупости да плащиш, българина си знае на какъв хал е. Такава мизерия - особено в провинцията - не е било от 90-те насам.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
10
rate up comment 4 rate down comment 9
korn
преди 5 години
Утре се събуждам и кво да чуя ЕС се разпаднал.Едва ли.Днес Могерини казала че,ЕС смята да играе по голяма роля в света.ЕС смятал да разположи 140 нови екипа,ако се сещаш,по света.Външните граници се затварят,работи се много усърдно за задобряване на европейската армия.Западните балкани ще бъдат присъединени да 5 години.Англия или ще остане в съюза и ще се съобразява с другите,или ще бъде отделена и най вероятно нападната след това от ЕС.Ако Канцлера махне с ръка и един бежанец няма да влезе в ЕС.Но това ще стане когато Канцлера реши.Но ако хората продължат да искат национализам,това и ще получат.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
9
rate up comment 11 rate down comment 7
studioaa
преди 5 години
европейският съюз вече не функционира и се намира в нещо като будна кома заради бежанската криза. Само една малка рецесия е достатъчна, за да го го събори от стола и тази рецесия се задава на хоризонта Инвеститорите трябва да се подготвят за тоталния крах на евро-институциите начело с комисията, общата валута и край на всички общи политики.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 20 rate down comment 4
ABBA
преди 5 години
"..дори в най-бедните страни никой не гладува.."Ъмдам, кат му дават помощи от долнопробна храна, фрашкана с консерванти.А я виж колко умират от студ, например във Великата ти Британия.3-тата Световна е планирана при арабите, за разлика от предните 2.Но това за *** *** е висш пилотаж и треа мнооо да се шпреха да загрее реотана!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 3 rate down comment 27
Sakamano
преди 5 години
Хи хи, путинoвските мижитурки пак пръскат слюнки от злоба. Как само обичам да ги дразня...Благодарение на презрените либерали в Европа не е имало войни повече от 70 години (освен между едни други балкански диваци), дори в най-бедните страни никой не гладува, а всички мрънкачи имате неща, за които сeляндуpcките ви предци не са можели и да мечтаят.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 25 rate down comment 3
majnata
преди 5 години
Е такива *** *** като Цакаманов докараха Европа на тоя хал ... тепегьозлък и гьонсуратлък , даже и се появява тука да каже че нямало проблем !
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още