Каталунският парламент гласува вчера резолюция, призоваваща за премахване на монархията в Испания, която премиерът Педро Санчес определи като недопустима, предаде БТА.
Сепаратисткото движение и антисепаратистката лява коалиция „En comu podem“ обединиха гласовете си, за да подкрепят резолюция, която осъжда намесата на краля в каталунския конфликт и настоява за премахване „на една остаряла и недемократична институция като монархията“.
Крал Фелипе Шести е обект на критики в Каталуния особено след суровата му риторика срещу каталунските сепаратисти по време на кризата в региона през есента на миналата година.
Досега социалистът Санчес подхожда много умело към сепаратистите, посочва БТА. След идването си на власт той възстанови диалога с тях, като предложи референдум за по-голяма автономия на Каталуния, но отхвърли категорично организирането на референдум за самоопределение.
В петък Санчес коментира в Twitter вота в каталунския парламент, заявявайки, че гласуваната резолюция е недопустима.
Това правителство ще предприеме правните действия, с които разполага, за да защити закона, конституцията и държавните институции, отбеляза той, без да уточни какви биха били тези мерки.


"Toха" взе приз за цялостно представяне на кулинарния фес за Никулден във Варна (СНИМКИ)
Спипаха двама гастрольори, тарашили жилища и автомобили във Варна
Трима мъже от Попово са загиналите при зверската катастрофа край Търговище
Няма опасност за околната среда заради авариралият танкер край Ахтопол
Никола Цолов спечели първия си подиум във Формула 2
Глобата от 140 милиона долара на Мъск показва, че ЕС губи самообладание
ChatGPT спечели правото си да се саморегулира. Това може да се развие зле
Германия ускорява мерките срещу дронове - зачестяват инцидентите на летищата
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
Какви са основните проблеми на 1.2 TSI на Volkswagen
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Кадиров: Зеленски отдавна не е легитимен президент на Украйна
Спират камионите през „Капитан Петко войвода–Орменио“
Защо туристи посещават места на зверства?
Община Царево задейства системата BG Alert
Идеи за коледни подаръци под 50 лева