Най-големият производител на цимент в света LafargeHolcim повиши прогнозите си за приходите от продажби за 2018 г., но намали тези за печалбата, след като публикува по-добър от очакванията финансов отчет за третото тримесечие, съобщава Ройтерс.
Швейцарската компания заяви в петък, че сега очаква годишните приходи да се увеличат с 4 до 6%, докато предишната прогноза бе за ръст в диапазона между 3 до 5%.
По-високите разходи обаче за гориво и суровини означават, че компанията сега очаква печалбата преди лихвите, обезценяването и амортизацията да нарасне с между 3 и 5% тази година спрямо предишните прогнози за „поне 5%“.
Главният изпълнителен директор Ян Йениш спомена „стръмната инфлация на разходите“, с която се бори компанията, увеличавайки цените, засилвайки програмите за ефективност и увеличавайки обема продажби.
Основните производствени разходи на LafargeHolcim са за суровини, гориво и електричество, както и за персонала.
За третото тримесечие LafargeHolcim отчита ръст от 8,1% на печалбата преди лихвите, данъците, обезценяването и амортизацията до 1,87 млрд. франка (1,87 млрд. долара), задминавайки прогнозите за 1,78 млрд. франка в анкета сред анализатори на Ройтерс.
Нетните продажби са се увеличили с 5,8% на годишна база до 7,36 млрд. франка, което също е малко над прогнозите. Компанията заяви, че очаква ръстът на продажбите да продължи и през четвъртото тримесечие, подпомогнат от продължаващото добро представяне в Северна Америка и силните пазари в Европа.
Проблемите, свързани с нарастващите разходи за сектора на строителните материали, станаха още по-ясни миналата седмица, когато германският конкурент на LafargeHolcim – HeidelbergCement, понижи насоките си за печалбата за 2018 г., с което акциите му поевтиняха с 10% до почти 4-годишно дъно.
HeidelbergCement се позова на по-високите от очакваното енергийни разходи и трайно лошото време в САЩ за снижаването на насоките си. Северна Америка формира над една трета от резултатите на групата.


Украйна: Не сме насочвали умишлено дрон към България
Седмичен хороскоп 10 август - 16 август 2026
Полицията във Варна излезе с призив и съвети към плажуващите
Черно море представи дублиращия си отбор за есента
МВнР привика посланичката на Украйна у нас
История за два пазарни балона, определящи трети
Водородната икономика е в упадък, но не е мъртва
Тръмп допринася за златна ера на възобновяемата енергия в САЩ
Израелската индустрия се сблъсква с недостиг на чужди технически експерти
Турция ограничава движението на кораби към руски пристанища в Черно море
В Китай пресъздават забранени класически автомобили
Този нов SUV на Nissan може да пристигне в Европа
Домашният контакт губи от станция на стената при зареждане
Кой губи най-много от нашествието на китайските марки
Новата платформа на Honda ще се прави от индийци
Идеи за релакс за заети жени
Как храната може да подпомогне метаболизма след 40 години
Локализираха двата пожара в Хасковско
Хакан Фидан: Турция предложи мораториум върху бойните действия в Украйна (ВИДЕО)
Медведев: Русия ще спечели, каквото и да каже фон дер Лайен