Печалбата на петролния концерн BP се изстреля до 5-годишен връх, подкрепена от високите цени на петрола. В същото време се готви допълнително увеличение на производството благодарение на придобиването на шистовия бизнес в САЩ на BHP Billiton за 10,5 млрд. долара, предава Ройтерс.
Резултатите подчертават още повече рязката промяна в представянето на ВР през последната година, след като компанията се отърси с бедствието от платформата Deepwater Horizon през 2010 г. чрез нови проекти и сделката с BHP – най-голямото придобиване от 30 години.
Като допълнителен сигнал за доверие BP заяви, че сега очаква да финансира изцяло сделката с кеш, без да се възползва от емитиране на права, както бе планирано. Компанията все пак планира да продаде активи за 5-6 млрд. долара, за да намали дълга си.
Акциите на ВР поскъпнаха с 3,3% малко след старта на търговията спрямо ръст от 1% на по-широкия петролен и газов сектор в Европа.
Поскъпването на петрола през последната година до най-високите нива от края на 2014 г. е подкрепило приходите на петролните компании, включително ВР. Заедно с дълбоките икономии и по-строгите разходи през последните 4 години секторът се радва на бърз ръст на печалбата.
Нетната печалба на ВР се е увеличила до 3,8 млрд. долара през третото тримесечие, задминавайки прогнозите за 2,85 млрд. долара в проучване на компанията сред анализатори. За сравнение, печалбата преди година бе 1,86 млрд. долара, а миналото тримесечие – 2,8 млрд. долара.
Печалбата расте и на фона на увеличението на производството през първите девет месеца благодарение на новите полета.
Печалбата преди данъците на подразделението за добив е нараснала над двойно до около 4 млрд. долара през тримесечието на годишна база.
Добивът на петрол и газ през първите девет месеца на годината се е повишил до 2,5 млн. барела на ден и се очаква да нарасне още повече след сделката с BHP.
Съотношението между дълга и пазарната стойност на BP е спаднало до 27,5% към края на тримесечието от 27,8% в края на юни. Нетният дълг възлиза на 39,2 млрд. долара в края на септември.
Компанията очаква капиталовите разходи през 2018 г. да бъдат в диапазона между 15 и 16 млрд. долара.
Оперативните парични потоци, включващи плащания по разлива от Deepwater Horizon, възлизат на 6,6 млрд. долара, без промяна на годишна база.


Община Варна: Водата от чешмата пред комплекс "Приморски" не е годна за пиене
Кръвният център във Варна търси дарители с кръвни групи 0- и A-
Хороскоп за 29 юни 2026
Дете пострада в катастрофа
Три коли се блъснаха на Аспаруховия мост във Варна
Изкуственият интелект вече променя политиката в САЩ на всяко ниво
Инвестициите в здравеопазване увеличават икономическата мощ на страните
Квантовите компютри вече са тук. Но какво всъщност представляват?
Войната с Иран върна търговията през пустините на Близкия изток
Неапол изпреварва Милано като икономически двигател на Италия
Ето едно уникално Ferrari, за което вероятно не сте чували
Кражбите на емблеми отново са на мода
Блестящ и спокоен, Никола Цолов взе четвърта победа за сезона
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Путин проведе кризисна среща заради украинските атаки, засегнали доставките на горива
Витанов: Няма да режем доходи, пенсии и майчински въпреки тежкото наследство
Олег Невзоров: Продължаваме да изпълняваме всички поети наши задължения, работим по проектите ни
Роднини на 11-те жертви станали свидетели на катастрофата с малък самолет край Нанси
Терзиев: До 2000 нови места в детските градини и ясли догодина