Евентуален хаотичен Brexit би имал значителни последствия и ще бъде най-големият краткосрочен риск за британската икономика, въпреки че всички начини на излизането на Великобритания от ЕС ще имат своята цена.
Това заяви днес управляващият директор на Международния валутен фонд Кристин Лагард в реч в Лисабон през португалския държавен съвет, предаде Ройтерс, като цитира извадки от речта.
Лагард бе поканена на заседанието на този висш консултативен орган към президента на Португалия, на което бяха обсъждани последиците от Brexit.
По думите й всички варианти на Brexit ще доведат до нетни щети за британската икономика, но "най-голямата пречка" са бъдещите отношения с ЕС. Като подчерта, че Brexit без споразумение ще бъде "най-значимият краткосрочен риск" за британската икономика, тя добави, че и други страни в Европа ще пострадат "в различна степен".
Лагард посочи изрично Ирландия и Холандия, които са в близки отношения с Обединеното кралство, но също и Португалия, чийто основен туристически пазар е във Великобритания.
"Важни връзки в търговията и туризма може да бъдат разрушени, а загубата на доверие във финансовите пазари извън вашите [португалските] граници може да доведе до повишаване на суверенните и банковите лихвени проценти, което би потиснало растежа", каза шефката на МВФ.
Относно глобалните тенденции тя отбеляза, че засега не предстои рецесия, но според нея "рисковете за спад са нараснали отчетливо". Като примери тя спомена търговските спорове, високите нива на глобалния дълг и забавения растеж в Китай.
/БТА/


Пуснаха нови 10 000 застрашени есетри в Дунав
Какво време ни очаква в сряда?
Варненка влиза в затвора за неплащане на издръжка на двете си деца
Учениците от ОУ „Св. Св. Кирил и Методий“ се връщат в сградата на училището от 15 септември
Какво показват резултатите от тазгодишните матури?
Airbus получи поръчка за над $10 млрд. за 40 самолета
HSBC: Доларът може да е сред най-неблагоприятните пазарни позиции
Проблемът с жилищата в САЩ предизвика възхода на демократичните социалисти
“Гласът на победителите” : Покупките на жилища за собствени нужди са основният двигател на пазара у нас
Инфлацията в Германия се забавя заради поевтиняването на петрола
21 ключови факта за новото BMW X5
Швед направи 16-цилиндров двигател от четири мотора Volvo
Как се раждат безшумните гуми
Защо изчезнаха красивите емблеми от предния капак
Новият робот на BMW се оказа стряскащо хуманоиден
Икономист за бюджета: Можеше да е по-смел
Тежък инцидент край Ахелой, надуваем диван се заби в скали
Али Юзеир ще се изправи срещу Джошуа Акингбаде на SENSHI 32 Grand Prix
Колев поиска да напусне дома си заради участие, прокуратурата отказа
81% от руснаците подкрепят прекратяването на войната в Украйна "още утре"