Пълното изслушване за екстрадиция на основателя на WikiLeaks Джулиан Асандж ще се състои през февруари 2020 г., след като съдията от лондонски съд Ванеса Барайтзър отхвърли искането на адвокатите му за отлагане на делото с три месеца, съобщава Ройтерс.
48-годишният Асандж, който прекара седем години, барикадиран в посолството на Еквадор в Лондон, преди да бъде изведен принудително през април тази година, трябва да отговаря по 18 обвинения в САЩ, включително за заговор за хакване на компютри на правителството и нарушаване на закон за шпионажа. Той може да прекара десетилетия в затвора, ако бъде признат за виновен.
Днес Асандж изглеждаше объркан при изслушването пред съда в Лондон, като се затрудни да си припомни името и възрастта си при първото си публично явяване от месеци насам, отбелязва CNBC.
Асандж се появи гладко избръснат, без дългата брада, която носеше при последното си публично явяване през май, когато беше осъден на 50 седмици затвор за нарушаване на условията по освобождаването му под гаранция. Той изглеждаше в добро здраве, с пригладена назад бяла коса и костюм в москосиньо над светлосин пуловер и бяла риза.
Той обаче мънкаше и заекваше няколко секунди, преди да каже името и рождената си дата в началото на предварителното изслушване по делото.
Когато съдията го попита в края на заседанието дали разбира какво се случва, той отговори: „не точно“, оплаквайки се от условията в затвора, и заяви, че не можел да „мисли нормално“.
„Не разбирам доколко справедливо е това. Не мога да правя никакви проучвания, нямам достъп до записките си. Много е трудно там, където съм“, каза Асандж.
Той е в британски затвор в очакване на екстрадирането си в САЩ, като вече излежа присъдата си за нарушаване на условията на гаранцията.
Асандж избяга в посолството през 2012 г., за да избегне екстрадирането си в Швеция, където трябва да отговаря на обвинения в сексуален тормоз. Той твърди, че обвиненията на САЩ срещу него са политически опит за затваряне на устата на журналисти и издатели, а обвиненията в Швеция са част от заговор за залавянето му.
Бившият кмет на Лондон Кен Ливингстън беше сред поддръжниците на Асандж в съдебната зала, а протестиращи се събраха пред сградата на съда.
Адвокатът на основателя на WikiLeaks Марк Съмърс заяви, че изслушването за екстрадирането му, планирано за февруари 2020 г., трябва да бъде отложено с три месеца заради сложността на случая.


Оперираха Здравко от "Ритон"
Изтеглиха жребия за световното по футбол през 2026 г. Вижте всички групи
Спасители във Варна извадиха немска овчарка от 25-метров кладенец
Проблемите с водата в Аврен продължават
През 2024 г. България e сред най-засегнатите държави в ЕС от горски пожари
Защо противоборството между Китай и Япония расте
Какво представлява T-Dome системата на Тайван и може ли да парира китайски атаки
Биткойн към $50 000 и злато към $5 000? Ще се върнем ли към нормалното в 2026 г.
Как Украйна да получи замразените милиарди на Русия
Netflix купува Warner Bros. за $72 млрд. в брой и акции
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Бизнесмен организира погребение за късметлийската си кола
Уникална Toyota Mega Cruiser от 1996 година отива на търг
Tesla намали цената на Model 3 в Европа
Рембранд, Вермеер или Ван Гог – изберете сами
Защо Джордж Клуни се ядосал на Брад Пит в далечната 1991 г.?
Кейт Мидълтън впечатли с най-голямата си тиара досега
5 храни, които „събуждат“ женските хормони
Политическите кампании вече и в TikTok, манипулациите там са лесни
Индийска анимация: Путин и Моди се возят на мотор и крадат шапката на Тръмп ВИДЕО