IMG Investor Dnes Bloombergtv Bulgaria On Air Gol Tialoto Az-jenata Puls Teenproblem Automedia Imoti.net Rabota Az-deteto Blog Start Posoka Boec

Въглеродните квоти могат да поскъпнат до 30 евро за тон през 2020 г.

Това би добавило 19,2 милиарда евро към стойността на пазара за въглеродни емисии, смятат пазарни анализатори

20:00 | 07.02.20 г. 19
<p>
	<em>Снимка: Ройтерс</em></p>

Снимка: Ройтерс

Цената на емисиите парникови газове вероятно ще нарасне близо до най-високите исторически стойности през тази година в Европа, тъй като европейското законодателство се фокусира върху ограничаването на замърсяването, водещо до изменението на климата, пише Bloomberg.

Квотите, търгувани на пазара за въглеродни емисии на Европейския съюз (ЕС) вероятно ще поскъпнат с около една трета през 2020 г., което ще отбележи четвърта поредна година на увеличение на годишната им средна стойност, показва проучване на девет търговци и анализатори, наблюдаващи пазара. 

По-високите разходи за въглеродни емисии вече са тласнали производителите на електроенергия да изключват въглищните централи и да използват природен газ през повечето време. Поредната година на печалби на пазара на емисии ще подпомогне усилията на законодателите в региона да изпълнят ангажиментите си в областта на климата и целите на Парижкото споразумение и да отговорят на нарастващите призиви на еколозите за действие.

Една от причините търговците да купуват е новият пазарен резерв за стабилност, който беше създаден миналата година, за да намали обема на квотите за продажба на въглеродни емисии. Натрупаните с години квоти в европейската схема за търговия с емисии понижават цените, което понижава значението на пазара по отношение на борбата с климатичните промени. Резервът, който беше проектиран, цели точно да се справи с свръхпредлагането и успя да изпрати цени по възходяща траектория.

01 01

Търговците и анализаторите, участващи в проучването, очакват цени от 30 евро на тон до края на тази година. Това би добавило 19,2 милиарда евро към стойността на пазара за въглеродни емисии.

През миналата година въглеродът се е търгувал средно за 24,92 евро на тон, което е повече от четири пъти над нивото, преобладаващо през 2016 г., преди да се въведе политиката за резерва.

02 02

Председателят на Европейската комисия (ЕК) Урсула фон дер Лайен постави действията в областта на климата в основата на програмата си, представяйки европейската „Зелена сделка“ и затягане на съществуващата цел на блока за 2030 г. Настоящата цел е 40% намаляване на замърсяването с въглерод спрямо нивата от 1990 г. Политиците говорят за 50% или дори 55% цел и как да занулят въглеродните емисии до 2050 г.

03 03

По-сериозните действия на ЕС могат да включват по-интензивно намаляване на ограничението на емисиите на блока. Политиците също биха могли да затегнат правилата в пазарния резерв, за да изтеглят още повече квоти от системата.

Някои търговци на въглерод, включително най-големият замърсител с емисии в региона RWE AG, вече разглеждат пазара. Германската компания е гарантирала своите нужди до средата на десетилетието, докато германските депутати се подготвят да затворят всички въглищни централи в страната до 2038 г.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase.
Последна актуализация: 00:58 | 14.09.22 г.
Специални проекти виж още
Още от Европа виж още

Коментари

9
rate up comment 1 rate down comment 4
zelka007
преди 4 години
за 2018 - 31 027 667 tCO2 ... ей тук можеш да придобиеш представа за ЕС , ако ти се чепка темата има и препратки към общите правила и как да се разчита информацията ... механизмът е сложен ... обикновено се оперира от местен регистратор и събраните суми са в отделен фонд дето се харчи за точно определени неща . у нас е малко тъмна индия ... :)))
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
8
rate up comment 5 rate down comment 3
Hahoto
преди 4 години
Зелената псевдоенергетика съществува във вид на па-разит спрямо традиционната. Когато обаче традиционната се изпружи, веднага и зелената ще издъхне! Такава е съдбата на всички пара*зити, след като убият гостоприемника си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
7
rate up comment 6 rate down comment 2
Hahoto
преди 4 години
Това че една глупост метастазира по света, защото носи печалба на елитите и ограничава плебса, не я прави по-хубава. Просто СО2 емисите са такса въздух от раята, едно екологично ДДС и нито ще спаси планетата и нито ще я направи по-студена и нито ще я направи по-чиста. Не знам що за човек трябва да си да радваш, че те стрижат като овца, докато те баламосват със зелени молитви и елфски зелени енергии. Германия балансира микса си с атом от Франция и въглища от Полша. Когато и тях унищожат, ще балансира само със зелки. Един ден историците изследващи домюсулманския период в Европа ще са потресени как да обеснят Зелената религия унищожила икономически цял континент.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
6
rate up comment 5 rate down comment 2
Hahoto
преди 4 години
Поредното доказателство, че зелената псевдоенергетика съществува във вид на *** спрямо традиционната. Когато обаче традиционната се изпружи, веднага и зелената ще издъхне! Такава е съдбата на всички ***, след като убият гостоприемника си!
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
5
rate up comment 2 rate down comment 0
Sokratus
преди 4 години
Агент007, колко квоти получава България на година и има ли някаква формула за изчисляването им?Търсих, но не намерих точен отговор, благодаря
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
4
rate up comment 1 rate down comment 7
zelka007
преди 4 години
ха ха ... държави и цена на въглеродните емисии ...канада - $15хамериканците - 9 североизточни щата - $5 - дреме им за тромбона ...австралия - $10китай - въвежда от 2022 най-голямата програма за ценообразуване , текът активни преговори с европейски компание кое-как се прави ... :))) ... и в момента имат програма , но е ограничена до няколко района+ мексико , чили , южна корея , япония , аржентина , колумбия , казахстан ...в юар планират и те от '22 да въведът ... :))) в различните държави различен % от въглерод отделящите дейности се облага , но навсякъде обхватът се увеличава ... свиквай с цената на въглеродните емисии ... понеже всички са запознати с твоят пряк ангажимент към климатът , и живият интерес който проявяваш по темата , виж на какво попаднах - рециклиране на въглероден диоксид в мравчена киселина ...https://***.designnews.com/materials-assembly/new-reactor-turns-carbon-dioxide-green-fuels/23185414961653
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
3
rate up comment 10 rate down comment 2
Императорът
преди 4 години
Единственото, което постигат е подравяне на европейската икономика. Затова Китай и САЩ правят яки ръстове и ни се смеят, докато ние се гърчим от глyпостта на собствените си политици. Пример и у нас - вече внасяме турски ток, защото турците хич не им дреме за такива иди0тщини. Европа, дето произвежда 8% от въглеродните емисии на света, се самонаказва - а на всеки спестен тон СО2, светът произвежда 12.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
2
rate up comment 7 rate down comment 3
Мето
преди 4 години
а може и да ви *** *** майна..
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
1
rate up comment 12 rate down comment 4
Hahoto
преди 4 години
До 5-6 години това безумие ще приключи с разбита електроенергийна мрежа в Европа! После в учебниците по история ще пише не за Зелената сделка, а за Зелената кражба на века. И нас ще ни споменават, като силно прецакана страна.
отговор Сигнализирай за неуместен коментар
Финанси виж още