Европейският парламент (ЕП) ще изпрати представители в България заради санкциите на САЩ. В страната ни ще пристигне мисия на мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи (LIBE) в ЕП, съобщи БНР.
Решението е било взето на заседание при закрити врата на групата. Очаква се евродепутатите да дойдат в България през септември или октомври.
Изпращането на мисия е одобрено от представители на трите най-големи парламентарни групи - Европейската народна партия, Прогресивния алианс на социалистите и демократите и "Обнови Европа".
Мониторинговата група към Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в Европарламента се състои от 14 членове на парламентарната комисия - по двама от всяка политическа група. Единственият български член в нея е Елена Йончева от Прогресивния алианс на социалистите и демократите.
Искането е на социалистите и е от няколко месеца. Вчера обаче е било свикано специално заседание заради огласените санкции на САЩ срещу шестима българи за корупция. Санкциите по закона “Магнитски“ налагат замразяване на всички американски активи на бившия депутат и медиен магнат Делян Пеевски, държавния служител Илко Желязков и бизнесмена Васил Божков. На тях им е забранено да влизат в САЩ.
Investor.bg припомня, че това не е първият път, в който Комисията по граждански свободи, правосъдие и вътрешни работи в ЕП реагира на сигналите за корупция в България. През миналия октомври Европейският парламент прие резолюция, в която записа, че има влошаване на положението с правовата държавата и корупцията в нашата страна. За нея гласуваха общо 358 евродепутати. Документът беше изработен от комисията LIBE, а ЕП изрази притеснение от липсата на присъди за корупция по високите етажи на властта в България.
Тогава евродепутатите изпратиха въпроси до главния прокурор Иван Гешев докъде са стигнали разследванията за предполагаемо пране на пари по аферата с "къщата в Барселона" с участието на експремиера Бойко Борисов, за снимките с пачки евро и кюлчета злато от спалнята му.


Кардиолог от Варна влиза в парламента на мястото на новия областен управител
34-годишен открадна кутия с дарения от магазин в центъра на Варна
Депутатите приеха на първо четене втората порция мерки за овладяване на цените
Как преминаха разговорите между Тръмп и Си Дзинпин?
Във Варна ще строят нова ясла в район "Младост", ремонтът на ДЯ "Щурче" започва през юли
Си към Тръмп: Имаме повече общи интереси, отколкото различия
Тръмп към Си: Имаме фантастични отношения
Защо ЕЦБ вероятно няма да повиши лихвите през юни
Сенатът одобри Кевин Уорш за председател на Фед в оспорвано гласуване
Mythos може да е заплаха, но AI ускорява еволюцията на банковите услуги
Революция в прегледите - ЕС взима мерки срещу старите автомобили
Chery се връща към това, от което VW се отказа
Всяка десета кола e манипулирана – внимавайте с тези модели
Вижте кой ще внася автомобилите на Ebro в България
Китайци искат да правят електромобили с Maserati
Maserati GT2 Stradale пристига в България за първи път
Производители искат ДДС за родни плодове и зеленчуци в рамките на 6-9%
На първо четене: Глобите за необосновани цени ще стигат до 100 000 евро