fallback

Лавров: Опитите да се спре "Северен поток 2" са обречени на провал

"Газпром" увеличава износа на газ за Европа с над 21% от началото на годината, сочат данни на компанията

19:37 | 17.08.21 г. 5
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Опитите да бъде спрян "Северен поток 2" ще продължат, но са обречени на провал, смята руският външен министър Сергей Лавров, цитиран от ТАСС. По негови думи компаниите, които реализират проекта, са го построили "почти до последната миля".

Преди дни стана ясно, че проектната компания на проекта Nord Stream 2 AG съобщи, че започва подготовката за търговската експлоатация на първата тръба на газопровода. Работите по полагането ѝ приключиха през юни. Втората тръба по проекта е още в строеж, но очакванията са дейностите да приключат до края на месеца.

Според Лавров, въпреки становището на юристите, Европейската комисия (ЕК) е разширила Третия либерализационен пакет и той обхваща и "Северен поток 2". "Зад нас стоят не само решенията на Русия и Германия, поддръжката на много членове на ЕС, но и юридическото право, което ще отстояваме", коментира още руският външен министър.

Москва защитава спорния газопровод с мотива за увеличеното търсене на суровина в Европа. Според съобщение на "Газпром" от началото на годината до средата на август доставките на газ към европейските клиенти се увеличават с 21,5% до 123 млрд. куб. метра, което е близо до историческия максимум.

Компанията отчита най-голям ръст на доставките за Турция - със 188,5% , както и за Сърбия - със 121,5%. Доставките за България се повишават с 48%, сочи още съобщението на "Газпром". Тези държави получават газ по направлението на "Турски поток" и продължението му през територията на България - "Балкански поток".

Доставките на газ за Германия се увеличават с 41,5%.

От началото на годината добивът на газ от "Газпром" се увеличава с 18 на сто до 316,5 млрд. куб. метра.

От "Газпром" коментират още и че газохранилищата в Европа и Украйна са на минимални нива спрямо минали години. В европейските съоръжения например се съхраняват 31,9 млрд. куб. метра, спрямо 66 млрд. куб. метра спрямо началото на зимния сезон на 2020 година.

Германски анализатори коментираха, че "Газпром" масово изпразва хранилищата, които управлява на германска територия, и към момента не е започнала кампанията по запълването им. Според тях причината е желанието на "Газпром" да принуди европейските власти по-бързо да дадат одобрението си за работата на "Северен поток 2".

Наблюдатели обаче коментират, че този ход може да се окаже много рисков за компанията, защото оставените ниши могат да бъдат запълнени от доставчиците на втечнен газ, тъй като цените в Европа в момента са рекордно високи за този момент на годината.

В края на юни от "Газпром" прогнозираха, че средната експортна цена на природния им газ през 2021 година ще достигне ниво от 240 долара за 1000 куб. метра. Преди това изчисленията сочеха, че средната цена на руския газ за износ ще бъде с цена около 200 долара за 1000 куб. метра.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 22:26 | 09.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още