Замразената процедура по сертифициране на "Северен поток 2" означава, че газопроводът ще може да заработи най-рано през март 2022 година, коментират източници от германското правителство пред Ройтерс.
Преди ден стана ясно, че Берлин ще изчака регистрираната в Швейцария компания Nord Stream 2 AG да изпълни своите задължения - да основе дъщерна компания, която да отговаря на изискванията в германското законодателство. Новата компания трябва да докаже, че е независима и има достатъчно средства, за да управлява дейността на "Северен поток 2". Едва след това процедурата по сертифициране ще продължи.
Германските власти започнаха да оценяват документацията на проекта в началото на септември и тогава очакванията бяха, че газопроводът ще има разрешение да заработи до края на януари 2022 г.
Изненадващо за мнозина обаче последва спиране на процедурата, което изпрати цената на природния газ близо до психологическите 100 евро за мегаватчас.
Германският мрежови регулатор е поискал още "Газпром" да спазва германските и европейските закони и е предупредил компанията относно незаконна търговия с природен газ.
Русия обеща още газ за Европа, след като заработи "Северен поток 2", припомня анализаторът Ханс Кьоних от Aurora. "Но има свободен капацитет за пренос през Беларус и Украйна", посочва още той. "Газпром" обаче отказа да участва в търгове за разпределение на допълнителен капацитет през Украйна, макар че в момента ползва пълния договорен капацитет за преноса на газ към Европа.
От месеци "Газпром" не организира търгове и през своята електронна платформа за търговия с природен газ.
Решението на регулатора да спре сертифицирането на "Северен поток 2" показва независимостта на институцията въпреки натиска за бързо одобрение. Според Ханс Кьоних в Русия например подобно решение може да бъде взето само от политическите лидери.


Никола Цолов с четвърта победа във Формула 2
Борисов: При ГЕРБ цяла Европа говореше за финансовата дисциплина на България
"Войната" по пътищата взе три жертви за последните 24 часа
Всички зони за къпане във Варненска област са с отлично качество
Дете и баща му пострадаха при падане от атракционна люлка
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Морален казус: Таксиметров шофьор засне младо момиче в София, пусна я в интернет
БАБХ е иззел шест тона от фалшивото масло, плъзнало у нас
Инцидент с атракцион в Антоново: Баща и дете паднаха от люлка на панаир
Божанов: Управляващите си играят с огъня
Редом до Левски: Магнити с лика на Тодор Живков се продават за 1 евро във Враца
преди 4 години предполагам, че дотогава САЩ е компенсират с втечнен газ, на същите цени, като на руския, че на Европа и трябва топлинка. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години Колкото по-малко ресурси изнася мада Раша за своите врагове, толкова по-добре за едните и другите.. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години да не втаса газчицата в него ... нали го напълниха ... :))) ... като кисело зеле , а дядя вова ... ?! отговор Сигнализирай за неуместен коментар