Чешкият парламент прие резолюция, с която призова ЕС да подкрепи ядрената енергетика, посочвайки, че тези мощности трябва да бъдат признати като решение за нисковъглеродна икономика, пише EurActiv.
Ядрените централи не могат да бъдат разглеждани като "временно решение", а дългосрочен инструмент за постигане на целите за нисковъглеродна икономика и устойчивост, се посочва в резолюцията. В нея е записано още, че Чехия ще разчита и на природния газ като временен източник на енергия, подпомагащ енергийната трансформация.
Чешките депутати са категорични, че ядрената енергетика е единственият начин да бъдат постигнати националните екологични ангажименти.
Текстът на резолюцията е предложен от членовете на бъдещата коалиция, която се готви да управлява страната. Очакванията са, че подобен документ ще бъде изготвен и от горната камара на чешкия парламент.
Европейската комисия (ЕК) дава сигнали в последните дни, че вероятно ще признае ядрената енергия и природния газ като устойчиви източници, което ще облекчи финансирането на подобни проекти. По-късно днес (15 декември) се очаква зам.-председателят на ЕК Франс Тимерманс и енергийният комисар Кадри Симсон да представят пакет с климатични предложения, с които вероятно ще бъдат очертани границите на зелената таксономия.
До края на годината ще бъдат публикувани и промени в Газовата директива, които да позволят мерки като общи покупки на природен газ, искани от членове на общността в отговор на енергийната криза в последните месеци.
Резолюцията на чешкия парламент беше приета дни преди последната за годината редовна среща на европейските лидери. Това ще бъде и последният Европейски съвет за отиващия си чешки премиер Андрей Бабиш.


Почти 19 години работа за собствен дом: Къде в Европа жилищата са най-недостъпни?
Кои са най-опасните храни на крак през лятото
Стоянович: Храним се по начина, по който мислим - с отпадъци
Рекордните жеги в Европа водят до ръст на животозастрашаващите спешни случаи
Калфин: Бюджетът не носи изненади, плащаме цената на години безотговорно управление
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Историята се повтаря в Америка, част 2
Историята се повтаря в Америка, част 1
Вучич обяви, че ще подаде оставка, за да помогне на партията на изборите
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Citroën превърна C3 Aircross в подводница на колела
Изненада: Ford оглави класация за качество
Китайските производители отнеха големия коз на японците
1430 за загинали, над 50 000 са в неизвестност след земетресенията във Венецуела
Димитър Манолов: Това е бюджет на инерцията
Николай Василев към властта: Некадърност, страх и мързел! Изхвърлете този бюджет
7 знака, че живеете в „тих развод“
преди 4 години И какво става сега с "Шкода", която трябваше да произведе корпусите на двата реактора за "оная" АЕЦ? Ами ще пие една студена вода. Голяма работа. Милиончетата те ги ринат с лопата. А отпадъците от ядреното гориво вече ще си остават в Чехия. Щото "Росатом" ги прибираше, обработваше и продаваше обратно за използване. Демек, лъжеше в грамажа. Сега ще си ги трупат тези отпадъци и ще цоват Путин, щото много льош. отговор Сигнализирай за неуместен коментар