fallback

Германия притиска ВТБ да продава активи, за да предотврати колапс на бизнеса ѝ в страната

Системата за застраховане на депозити на страната все още се клати от фалита на Greensill Bank AG от миналата година, който ѝ струва 1,1 млрд. евро

20:56 | 12.03.22 г. 5

Германските власти настояват местното подразделение на руската банка ВТБ да продаде активи, за да се избегне нов удар върху фонда за гарантиране на депозитите на страната.

Банковият регулатор BaFin и Бундесбанк се стремят да гарантират, че VTB Bank Europe SE разполага със средствата да посрещне бъдещи тегления на депозити, казват за Bloomberg запознати източници, пожелали анонимност.

Засега германското звено разполага с достатъчно ликвидни средства, за да покрие текущия темп на теглене, посочват още източниците на агенцията.

Според говорител на BaFin регулаторът следи отблизо местното звено на ВТБ и получава ежедневна информация за изходящите средства. От прес отдела на банката не са отговорили на искането за коментар.

Банката по-рано заяви, че VTB Bank Europe продължава да работи, но „търси начини да опрости дейността си“.

Европейските и американските санкции срещу руски банки заради войната в Украйна откъснаха руските кредитори от повечето им международни бизнеси и предизвикаха затварянето на европейското звено на Сбербанк. Подобен срив на местната единица на ВТБ би довел до авансови такси за компенсиране на вложителите. Дори това да бъде по-късно възстановено от продажбата на активи, процесът може да отнеме години.

Системата за застраховане на депозити на страната все още се клати от фалита на Greensill Bank AG от миналата година, който ѝ струва 1,1 млрд. евро.

Впоследствие фондът повиши вноските на кредиторите с повече от 50%, за да подкрепи резервите си - ход, който беше една от причините главният изпълнителен директор на Deutsche Bank AG Кристиан Зевинг да промени разходите на банката през миналата година. Deutsche Bank е най-големият вносител на фонда.

BaFin, Бундесбанк и органите за гарантиране на депозити работят за свиване на местното звено на ВТБ, за да избегнат задействането на изплащания от фонда, но се подготвят и за евентуален колапс, според източниците на Bloomberg.

Активите на VTB Bank Europe от 7,95 млрд. евро към края на септември 2021 г. я правят сравнително малък кредитор в региона. Около 1,64 млрд. евро от тях са кеш и краткосрочни средства, а задълженията на банката включват 4,35 млрд. евро депозити на клиенти, показват документите на компанията.

Другите активи в звеното включват над 600 млн. евро финансови инструменти, държани за търговия и инвестиции, деривати, както и ценни книжа, предназначени да се държат до падеж. Много от тях са по-лесни за ликвидация, отколкото заемите на банката за клиенти на стойност 5,1 млрд. евро.

Европейският бизнес на Сбербанк се срина по-рано този месец, когато Единният съвет за преструктуриране, който се занимава с фалита на големи европейски кредитори, заяви, че австрийското звено на най-голямата руска банка ще бъде ликвидирано по местни процедури по несъстоятелност. Така австрийските вложители ще трябва да бъдат компенсирани с около 1 млрд. евро.

Sberbank Europe AG притежаваше активи за 13,6 млрд. евро, което е повече, отколкото ВТБ. Това обикновено не е достатъчно, за да се квалифицира банката като „значима“, но Sberbank Europe получи този статут поради трансграничния характер на нейния бизнес.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 03:06 | 13.09.22 г.
fallback
Още от Европа виж още