Ден след затварянето на Sberbank Europe европейският филиал на втората по големина руска банкова група ВТБ подчерта, че е в състояние да функционира. VTB Bank Europe “понастоящем не е обект на санкции от страна на Европейския съюз" и е пълноправен член на глобалната платежна система Swift, съобщи институцията на уебсайта си в четвъртък.
Тя заяви, че банката работи в тясна координация с Федералния орган за финансов надзор на Германия (Bafin). „Икономическото състояние на VTB Bank (Europe) SE е стабилно и банката работи пълноценно", се казва още в изявлението.
В сряда Европейската комисия публикува списък на руските банки, които ще бъдат изключени от системата за банкови съобщения Swift. Руската компания майка ВТБ е включена в този списък, но юридически независимото дъщерно дружество VTB Bank Europe не е.
В сряда вечерта Ройтерс съобщи, че според вътрешни източници властите в момента подготвят евентуално закриване на европейското дъщерно дружество на ВТБ. Причината е нарастващата загриженост за въздействието на западните санкции върху банката след нахлуването на Русия в Украйна, съобщиха за Ройтерс двама души, запознати с въпроса. В изявлението си VTB Bank Europe не разглежда конкретно материала на Ройтерс.
В отговор на въпрос на Handelsblatt говорителят на Bafin казва, че надзорният орган е в тесен контакт с VTB Bank Europe и непрекъснато анализира потенциалните рискове и събития от гледна точка на надзора. „Не коментираме съобщения, основани на неназовани източници", информира говорителят. Според информация на Handelsblatt Bafin вече е засилил надзора си над VTB Europe заради войната в Украйна.
В началото на седмицата властите наложиха мораториум върху европейското подразделение на руската „Сбербанк“ заради големите парични потоци и забраниха на кредитора през нощта срещу сряда да продължава да извършва бизнес операции. След това компанията майка в Русия обяви, че ще се оттегли от европейския пазар. Европейските клонове са се сблъскали със силен отлив на парични средства и е имало заплахи срещу служители и сгради, съобщи финансовата институция.


Двете загинали деца в катастрофа са от футболната школа на Славия
Задържаха двама дилъри на фентанил във Варна
Дете падна в шахта в София
Златото падна под 4000 долара за тройунция за първи път от ноември
Радев: Българската екзархия в Истанбул е ключова за съхраняването на националната идентичност
България се готви за нова рекордна реколта от пшеница, очакват се 7,5 млн. тона
Призракът на Лиз Тръс дисциплинира фискално Анди Бърнам
Украйна не може да си позволи разрив с Полша заради историята
Япония обяви инвестиционен план за $2,3 трлн. за следващите 14 години
САЩ и Катар: Правилата на ЕС за метана застрашават енергийната сигурност
Най-новото творение на Mercedes-Maybach е забележителна суперяхта
Стар Blazer срещу Blazer EV или как се разви безопасността за 30 години
Защо на някои кръгови има светофар
Шеф във Ferrari напусна след дебюта на Luce
Банан на колела е най-спираната за проверка кола
МВнР не е разпространявало дипломатическа нота за членове на семейството на Мицкоски
Има уникална част от човешкото тяло, която еволюцията не може да обясни
Европа е под натиска на жегата: На места температурата стигнаха 43,7°C
В кадър: Синият Огледален басейн на Тръмп... позеленя
В началото на кариерата: Карали Джесика Симпсън да отслабне
преди 4 години Що все с лошо бре, те вложителите ще я ликвидират съвсем закономерно сами :) отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 4 години ''...европейският филиал на втората по големина руска банкова група ВТБ подчерта, че е в състояние да функционира....'' Да, де- само, че- един европейски филиал се регистрира по правния режим на държавата- членка на ЕС, което значи, че се подчинява на ЕС правен режим и на нейното законодателство. ТА- ако е налице ЕС регламент за налагане на санкции на ЕВРОПЕЙСКИЯ клон на втб, то и той ще преустанови работа. Затова въпросът е ДОКОГА ЕС ще допусне европейския клон на втб да работи- според мен- докато русия не даде повод за още по-тежки санкции- т.е. докато ЕС прецени, че може да работи;0 отговор Сигнализирай за неуместен коментар