Руските олигарси, санкционирани заради войната в Украйна, се редят в Съда на Европейския съюз в Люксембург, оспорвайки ограниченията, пише EUObserver.
Последният руснак, който подложи на стрес тест системата – магнатът в кетъринга и шефът на наемническата компания „Вагнер“ Евгений Пригожин – също понесе загуба.
Руските олигарси или членовете на техните семейства, които са със забрани за пътуване или замразени активи, са подали поне 18 иска в Общия съд в Люксембург от началото на войната, показват данни.
Броят вероятно е по-висок, тъй като някои ищци искат от съда да публикува само инициалите им през първия етап от процеса, защитавайки самоличността си.
Представители на ЕС очакват цифрите да се покачат предвид факта, че Европа вписа в черни списъци около 40 членове на най-големите бизнес семейства в Русия от началото на инвазията насам.
Висящите дела в момента се публикуват само с фамилиите на ищците, което затруднява да се определи кои точно са те.
Съпоставянето с фамилните имена от списъците със санкции обаче предполага, че 18-те ищци включват бившия собственик на Челси Роман Абрамович, милиардера Алексей Мордашов, банкера Михаил Фридман, инвеститора Игор Шувалов, бившия петролен магнат Генади Тимченко и металургичния магнат Алишер Усманов.
Исковете срещу санкциите на ЕС и свързаните с тях обжалвания могат да отнемат години, докато се стигне до решение.
Ищците имат право да използват иначе замразените им от ЕС средства, за да платят за тези разходи.
ЕС изгуби серия от високопрофилни искове, свързани със замразяване на беларуски активи, през последните години, включително срещу бившия президент Виктор Янукович и бившия премиер Микола Азаров. Загубите се дължаха на липса на доказателства.
В същото време адвокатите на ЕС са ограничени заради факта, че техните „пакети доказателства“ не могат да съдържат класифицирана информация, която европейските столици, одобрили списъците, може да са видели.
Победите обаче са пирови. Активите на Янукович, например, все още са замразени, защото той е изправен пред множество санкции, а успя да премахне само една. Освен това съдът в Люксембург не може да присъжда финансови щети.


От днес изплащат последните пенсии в лева
Къде са най-опасните пътни отсечки във Варна
Унгарската МОЛ иска да купи чуждестранните активи на "Лукойл"
Защо плащаме скъпо за храна с неясен произход?
Освен че няма риба, намаляват и рибарите
Дьоре от Hensold: Очаквам стоманено десетилетие
Мозъчни интерфейси и метавселени – докъде стига бъдещето на игрите?
Hensold: Пазарите са водени от настроението
Hensold очаква до 10-15г военните разходи да продължат
Hensold подкрепя някои доставчици на автопроизводителите в Германия
Новата суперкола на Toyota – V8 с 640 к.с. и лека алуминиева рамка
Китайски електромобил се разцепи при странна катастрофа
Един от най-добрите двигатели на Audi навърши половин век
Pininfarina възроди първото поколение на Honda NSX
Японски компании съдят администрацията на Тръмп заради митата
Земетресението с магнитуд 5,9 в Невада се оказа грешка на предупредителната система
От Полша: Агресията на Русия сега надмина тази на СССР през 70-те години на 20 век
Облачно ще е днес, ще вали в западната половина на страната
И в еврозоната - цените на жилищата у нас ще продължат да растат
Османската династия ще съди турчин, живеещ в САЩ, представящ се за османски принц
преди 3 години Понеже си простичък, не проумяваш разликата между отнето и замразено. Твоето ще е отнето, като те налазят льобимите ти рупняци - там закон няма :) А той е разликата. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 3 години Я бе юриста ,я да ни разясниш , що се наложи това, тия руски олигарси да съдят ЕС и на какво разчитат най вече след като отнемането на имуществото им е "законно" отговор Сигнализирай за неуместен коментар