Гърция възнамерява да представи нов план за икономии утре и очаква отпускане на следващия транш от заемите в размер на 110 млрд. евро, които страната получава от година насам за преодоляване на дълговата й криза, съобщи правителствен представител, цитиран от Ройтерс.
Атина се е споразумяла с международните си кредитори по пакета с нови мерки, който е ключов за отблокирането на петия транш от финансирането по спасителното споразумение, заяви високопоставеният източник.
Очаква се преговорите с международните експерти да приключат до утре, когато премиерът Георгиос Папандреу ще представи подробности пред ръководителя на Еврогрупата Жан-Клод Юнкер.
Бюджетният план ще включва по-бърз темп на приватизациите и мерки на стойност 6,4 млрд. евро, включващи и определени данъчни увеличения.
Представители на ЕС, Международния валутен фонд и Европейската централна банка (т.нар. Тройка), са в Атина от началото на май, за да преговарят по две точки - дали правителството е изпълнило условията, необходими за отпускане на петия транш в размер на 12 милиарда евро, и доколко е устойчив гръцкият дълг от 340 милиарда евро.
Международният валутен фонд отказва да изплати своя дял от 3,3 милиарда евро от транша през юни, освен ако Европа не се ангажира да покрие нуждите от финансиране на Гърция през 2012 г.
Средносрочният бюджетен план на правителството не срещна подкрепата на опозицията независимо от искането на Брюксел за политически консенсус за новите мерки, а основният опозиционен лидер Андонис Самарас обяви програмата за грешка, която "ще разбие гръцката икономика и ще съсипе гръцкото общество". Несъгласие с идеята за съкращения и уволнения в държавния сектор обаче цари и сред министри и депутати от правителствената партия ПАСОК.
Депутати от социалистическата партия настояват за по-широк дебат по допълнителните мерки за икономии и приватизациите - ход, който може да усложни усилията на правителството да изкара страната от дълговата криза, коментира Ройтерс.


Цената на дизела може да надскочи 1,80 евро за литър, има и недостиг на бензин
Кметове на малки родопски общини с по-високи заплати от кмета на Варна
Две жени изпотрошиха вратата на хотел и кола на Златните, буйстваха и срещу полицаи
Очаква се Гюров да обяви президентската си кандидатура до дни?
Василев: Оглушително мълчание от върховния главнокомандващ на България след новината за "Безмер"
Unitree: Хуманоидните роботи ще станат масов продукт до 10 години
Технологичният подем в Китай превръща Star 50 във водещ борсов индекс
Протоколите от Фед показаха, че може да има нужда от повишение
Основателят на China Evergrande получи доживотен затвор за финансови измами
Българските олимпийци по природни науки изграждат бъдещия глобален елит
Renault ще запази физическите бутони, дори и да струват повече
SUV-та и комбита крият тайно място в багажника
Porsche 911 остава безспорният крал на спортните автомобили
Какви коли карат звездите от "Одисея"
Genesis предизвиква премиум сегмента с най-големия електромобил в Европа
Няма Джаро, няма Маро! Кои са любимите реплики на звездите от "Под прикритие"? (ВИДЕО)
Не е логично заплахата към България да е от самия Иран, по-скоро от проксита
18-годишният, обвинен в нападение над непалци, остава окончателно на свобода
Двама туристи починаха в планината, смъртта им не е свързана с инциденти
Министър Шишков разкри далавери, довели до 2,5 млн. евро загуби във ВиК сектора