Централната банка на Русия нареди на четири украински банки да прекратят дейността си на територията на Крим и града с федерално значение Севастопол. В официално съобщение, публикувано на сайта на институцията, е посочено, че от 21 април дейност в Крим и Севастопол не могат да развиват „Приватбанк”, „Всеукраинский акционерный банк”, „Киевская Русь” и „Имэксбанк”.
В съответствие на законодателството на Русия тези банки вече нямат право да извършват никаква финансова дейност на територията на Крим и Севастопол, освен операциите по предаването на активите и уреждане на задълженията.
Клиентите на четирите банки ще бъдат компенсирани с активите на руския Фонд за защита на вложителите.
Според мотивите, записани в решението на централната банка, отнемането на лицензите се налага във връзка със защита на клиентите, чиито права са нарушени, включително и заради фактическото преустановяване на дейността на подразделенията на тези банки в Крим и Севастопол.
Липсват дори и перспективи банките отново да възстановят работата си на полуострова, коментират още от Централната банка на Русия.
По-късно зам.-председателят на институцията Михаил Сухов обясни, цитиран от ИТАР ТАСС, че украински банки могат да работят до 1 януари 2015 година без лиценз в Крим. Единственото условие е те да изпълняват добросъвестно своите задължения и да няма оплаквания от страна на клиентите.
Сухов коментира още, че очаква до месец руските финансови институции по-активно да влязат в Крим и да предоставят услуги на местните клиенти - да приемат депозити, да отпускат кредити и да обменят валута.
Украинските медии отбелязват от своя страна, че много украински финансови институции решават да се изтеглят от Крим в последните седмици. Близо 20 украински банки са развили клонова мрежа с около 1000 клона на територията на полуострова. Големи руски банки като Сбербанк и ВТБ също се изтеглиха заради опасения от санкции от Запада, отбелязва Financial Times.
Крим напускат и западни компании като McDonald`s, например. В същото време обаче нишата не остана дълго време празна – конкурентната верига за хранене Burger King реши да открие заведения в Крим.
* Статията е допълнена с мнението на зам.-председателя на Централната банка на Русия Михаил Сухов


Паника заради еврото: Хората се страхуват от измами и скок на цените
Учениците в Германия скочиха срещу закона за военната служба
Варна отбеляза Никулден с молебен за здраве и рибен курбан (СНИМКИ)
ИАМА: Дипломатите да уточнят как танкерът Kairos е докаран в български води
300 бойци от 21 държави се включиха във финалния SENSHI лагер за годината
Биткойн опциите показват, че трейдърите се подготвят за крипто зима
Факторингът е трамплин за малкия бизнес при въвеждането на еврото
SpaceX ще предложи акции на вътрешни лица при рекордна оценка
Империята на китайските пристанища, част 5
Как чуждестранните автомобилни гиганти могат да се закрепят на китайския пазар
Топ 10 на най-устойчивите на ръжда коли на старо
Кога са изобретени електрическите прозорци
Новото AUDI E7X изобщо не прилича на... Audi
Мercedes реши близкото бъдеще на G-Class
Как влияят на мощността диаметърът на цилиндрите и ходът на буталата
Затвориха Прохода на Републиката заради румънски камион
Времето утре: Валежите постепенно ще спират
Задействаха BG-АLERT в Бургаско, две реки преливат
Мелони иска закон, който "да се справи с джендър идеологията"
Почина Франк Гери, най-известният архитект на своето време