fallback

Кремъл отговаря на санкциите на Запада със завой към Китай

Русия се нуждае най-вече от инвестиции в сферата на инфраструктурата, промишлеността и природните ресурси

09:30 | 10.05.14 г. 12
Автор - снимка
Създател
Автор - снимка
Редактор

Русия търси алтернативни бизнес отношения след влошаването в последните месеци на икономическите взаимовръзки с Европейския съюз (ЕС) и САЩ. Един от най-очевидните варианти е завой на Изток към бързо развиващия се и богат на пари в брой Китай.

Президентът на федерацията Владимир Путин е готов за по-тясно сътрудничество с втората най-голяма икономика, посочи пред Bloomberg представител на руското правителство. По думите му Кремъл се нуждае най-вече от китайски инвестиции в сферата на инфраструктурата, промишлеността и природните ресурси.

Сътрудничеството между Моксва и Пекин не е нещо ново с оглед на изградените обширни търговски отношения. Показател за това е, че Китай е най-големият търговски партньор на Русия в последните повече от 5 години.

Въпреки това руснаците няма да канят китайски инвеститори във всички свои сектори в опит да задържат за себе си силно печелившите бизнеси с добива на платина и злато, както и високотехнологичните проекти.

Най-обещаващото съвместно предприятие може да се появи в производството на петрол и газ, пише WBP Online. Cред обсъжданите варианти са проекти на руския остров Сахалин. Въпреки това изграждането на нови тръбопроводи на Изток няма да бъде лесно.

Втората най-голяма икономика в света и лидер в Азия вече инвестира в руския гигант в производството на поташ Уралкалий. Пекин има планове и за развитие на бизнеса с никел и мед.

Междувременно западните капитали продължават да изтичат от Русия през последните седмици, което бе потвърдено и от данните на няколко топ американски заемодатели. Същевременно обаче повечето чуждестранни петролни и газови компании, като Royal Dutch Shell, ExxonMobil и Total, запазиха тесни връзки с руските си колеги.

Въпреки това правителствата на Запад предупредиха Кремъл, че енергията не трябва да се използва като средство за политически натиск. По-рано тази седмица енергийните министри от Г7 се обединиха около тезата, че ЕС е готов да диверсифицира доставките си на енергия, за да стане по-малко зависим от руското синьо гориво.

Освен това ЕС също така се подготвя да разшири икономическите си санкции срещу руските компании, вземащи дейно участие в украинската криза. Очакванията все пак са наказанията да бъдат ограничени, тъй като европейските политически лидери продължават да се притеснявате от евентуално прекъсване на доставките на газ от Русия като ответна мярка на санкциите.

Всяка новина е актив, следете Investor.bg и в Google News Showcase. Последна актуализация: 06:58 | 09.09.22 г.
fallback