Еврокомисарят по енергетиката Гюнтер Йотингер не подкрепя санкции срещу газовия сектор на Русия, съобщава ИТАР-ТАСС.
Информационната агенция цитира изказване на Йотингер на 12-то заседание на страните от Европейската енергийна общност.
Еврокомисарят подчертава, че според него трябва да се избегнат санкции срещу газовия сектор на Русия. "Всекидневните доставки на газ, надеждността на доставките в енергийния сектор като цяло не трябва да бъдат политически инструмент", коментира той.
Йотингер допълва, че ЕС очаква постигането на компромис с Русия и се стреми да получи руски газ в достатъчно количество и на пазарни цени.
Междувременно говорителят на Йотингер - Марлене Холцнер, отново посочи, че ако руската страна поиска допускането на изключение от европейското законодателство за проекта „Южен поток“, Еврокомисията е готова да го обсъди, съобщава БТА.
Подобна позиция Еврокомисията изрази и вчера, като някои медии я интерпретираха като заявена готовност за отстъпки пред Русия.
Холцнер допълни, че все още в Брюксел няма официално искане за допускането на изключение от Третия енергиен пакет за този проект.
Тази седмица ще се състои и поредната тристранна среща между представители на Европейския съюз (ЕС), Русия и Украйна за цената на руския газ за Киев. По думите на Холцнер нищо не би могло да възпрепятства представителите на Москва да поставят този въпрос на срещата.
„Запознати сме със заглавията в медиите, според които допускаме изключение - не, просто това може да бъде въпрос от предстоящата среща“, поясни тя. „Може да обменим мнения и това е всичко, което може да се случи“, добави говорителят.
„Продължаваме да проучваме двустранните споразумения по този проект, това също може да бъде обсъдено, ако темата бъде поставена на срещата“, заяви още Холцнер.


Район във Варна остава без вода днес
Варненски митничари задържаха голямо количество алкохол и тютюневи изделия
От ПСС предупреждават, че условията в планините ще се влошат днес
Двама нови депутати се заклеха в Народното събрание
Община Варна обсъди разширяването на сътрудничеството с Виетнам
Росен Георгиев, Dev.bg: IT секторът е в плато, AI замени младшите кадри
Пазарът на облигации подценява риска от по-устойчива инфлация
Уил Брюи: От известно време United Therapeutics работят в бъдещето
Varda ще тества производство на лекарства в микрогравитация
Британската икономика започна 2026 г. силно, но се задават рискове
Архитектът на електрическата революция напусна BMW след 35 години
Какви слабости крие Toyota RAV4 (XA40)
Euro NCAP алармира за опасен дефект в популярен китайски модел
Таен код в Dacia спасява човешки животи
Mercedes вкарва над 144 000 автомобила в сервизите заради гаснещи табла
ПП след изборите: Богдан Богданов за грешките, реформите и цените
Ново огнище на менингит в Рединг, студент почина
Задържаха двама, откраднали 500 евро от румънец
Млада жена на тротинетка е блъсната на пешеходна пътека в Пловдив