Нови парламентарни избори в Гърция изглеждат все по-възможни. Първият тур на предсрочните президентски избори не успя да събере правителствена подкрепа в сряда, предава CNBC.
Ставрос Димас, който е предпочитаният кандидат на премиера Андонис Самарас, не успя да събере нужните 200 гласа на първия тур на предсрочните президентски избори, събирайки само 160. Припомняме, че президентът в Гърция се избира от депутатите в Народното събрание.
Резултатите увеличават шансовете за парламентарни избори и има сериозна възможност крайно лявата партия Сириза, която е против мерките за икономии, да спечели изборите. Това би застрашило международния пакет с помощ за страната.
В момента Сириза има 3,6% преднина пред управляващите консерватори от "Нова Демокрация". Това показва публикувано в сряда изследване на общественото мнение, предава Ройтерс.
„Няма съмнение, че Сириза събира целия политически подем през последната година - година и половина в Гърция, а непопулярността на спасителния план е нещо, което е силно преобладаващо при гърците“, заяви за CNBC старшият анализатор в Control Risks Дейвид Лиа.
От партията заявиха, че ще прекратят твърдата политика на икономии на страна, която е поставена като условие за спасителния план на Международния валутен фонд, Европейската централна банка и Европейската комисия на стойност 240 млрд. евро.
Гърция наближава края на спасителния си план. Страната все още има нужда да приложи допълнителни мерки за икономия, за да получи последния транш от помощи от кредиторите си.
Предстоят два допълнителни тура на гласуване на 23 декември и на 29 декември. Ако гръцкият парламент не успее да избере нов президент в рамките на тези гласувания, нови парламентарни избори ще бъдат свикани автоматично.
Нужният брой гласове става 180 в последния тур. Въпреки това е малко вероятно Димас да събере нужната подкрепа, тъй като гръцката политическа система е във възможно най-разпокъсаното си състояние, твърдят анализатори.
Лиа смята, че не е „реалистично“ да се очаква Димас да събере достатъчно гласове при избора на президент. „Някак си ние ще получим предсрочни избори и аз не виждам как парламентът ще изкара пълния си мандат до средата на 2016 г.“, заяви той.
В писмен коментар за резултата Волфанго Пиколи, управляващ директор на компанията за управление на риска Teneo Intelligence, се съгласи с това мнение. Той заяви, че е вероятно Гърция да отиде на предсрочни избори в края на януари или началото на февруари.
Самарас би могъл да замени Димас за по-ляво настроен кандидат, допълни Пиколи. Анализаторът добави, че „имайки предвид фундаменталните политически различия за правителствената политика вместо за индивидуалните президентски кандидатури, остава съмнително дали такъв ход би могъл да подпомогне шансовете на правителството“.
Още видео материали може да видите в сайта на Bulgaria On Air


Франция регистрира около 1000 допълнителни смъртни случая от жегите
Морска гара-Варна става на 58 години
11-годишно момче бе спасено три дни след земетресенията във Венецуела
Жена загина при пожар във Варна
Горещо време в цялата страна днес
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Стармър напуска „Даунинг стрийт“ без ясна политическа идентичност
Ford наема отново инженери, тъй като AI не се справя с качеството
Историята се повтаря в Америка, част 4
Историята се повтаря в Америка, част 3
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Тръмп на война с петролните гиганти
Fiat 500 Coupe Zagato: Уникатът, който изпревари времето си
Toyota превръща „стария“ RAV4 в офроудър
Никола Минчев: Радев говори едно в България и друго в Брюксел
Само Путин е над него: Кой е "пазителят на тайните" на Кремъл и как западните служби го разкриха?
За първи път в България оперираха "пеперудено дете" в "Пирогов"
Иво Сиромахов за ИТН: Някак си се самоизчегъртаха