Бившият финансов министър на Гърция Янис Варуфакис ще се върне в политиката, но само ако правилата са такива, че да изискват от него даването на „горчиво хапче”, а не "отрова" за стабилизирането на икономиката.
Това обясни самият той в интервю за Bloomberg TV. Варуфакис е категоричен, че в момента за управлението на Гърция спорят партии, които са подписали споразумения за спасителни програми. Техните правителства обаче са били принудени да ги подпишат, но не вярват в мерките, смята още бившият финансов министър.
„Чуйте само какво коментират партиите. Всички от тях не са съгласни с програмата и гласуват за нея под натиск. Аргументът е , че това е ужасна програма, която няма да работи, но ако не пробваме да я изпълним, ще ни изгонят от еврозоната. Това ли иска Европа?”, коментира той.
Варуфакис е категоричен, че ако има правителство, което се интересува от горчиво лекарство и не просто предлага отрова, ще участва в него.
На въпрос дали би играл активна роля в нов кабинет в Гърция след изборите на 20 септември, Варуфакис коментира, че би посочил, че реформаторската програма е „прекалено тежка”.
Бившият финансов министър напусна правителството на Алексис Ципрас малко повече от месец преди оставката на кабинета.
От началото на управлението на СИРИЗА той се прочу със споровете си с европейските си колеги, особено с германския финансов министър Волфганг Шойбле. Слуховете бяха, че смяната на Варуфакис е продиктувана от нежеланието на кредиторите да преговорят с него.
Сега Варуфакис не участва в изборите на страната на нито една партия - нито СИРИЗА, нито както сочеха слуховете, че може да участва в новата формация "Национално единство", на отцепилите се от коалиция крайнолеви депутати, водени от Панайотис Лафазанис.
Преди дни той призна, че се надява, че остава близък приятел на подалия оставка премиер Алексис Ципрас, описвайки го като отличен политик.
Развитието на кризата в Гърция можете да следите тук


Утре и на 4 юли предстои придвижване на военна техника по републиканските пътища
От 1 автуст допълнителни лаборатории ще изследват пробите на шофьорите за наркотици
18-годишен шофьор загина в катастрофа
Германия отчете най-топлата си нощ
Какво ще бъде времето в понеделник?
Изкуственият интелект може да оскъпи живота ти, без да разбереш защо
Европа има 6 млрд. причини за нов налог върху купувачите в интернет
Без дипломация, моля, ние сме американци
Европейските оръжейни компании са пред нов фронт от проблеми
AI супербалонът е готов да се спука, предупреждават хедж фондове в Китай
Малък стикер на стъклото спасява човешки животи
Механичните скорости се оказват полезни за шофьора
Mercedes поиска от служителите си повече работа за... без пари
Toyota Classic - най-рядката кола на марката с дизайн от 30-те
Месечна прогноза: Очаква ни парещ юли, температурите стигат 40°С
14-годишно дете колабира на връх "Ботев"
Религията се връща в училища в САЩ, но много са против
Петкова: Посоката, в която управляващите тласкат страната, е един омагьосан кръг
В кадър: "Славия" изпрати в последния им път двете деца, загинали на "Тракия"
преди 10 години Човекът много добре знае какво приказва,но няма кой да слуша щом и неговитего предадоха на Брюкселските хиени. отговор Сигнализирай за неуместен коментар
преди 10 години използването на драматични епитети е първи признак че въпросното лице не е сериозен политик, ами чист демагог отговор Сигнализирай за неуместен коментар